Profilaktyka raka szyjki macicy jest najważniejsza

  Profilaktyka raka szyjki macicy jest najważniejsza

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  We Wrocławiu specjaliści rozmawiali o tym, jak walczyć z rakiem szyjki macicy i apelowali: więcej profilaktyki. Z profesorem Janem Kotarskim rozmawia Katarzyna Kaczorowska.
  Od tego roku Polki wykonujące badania okresowe dla pracodawcy miały obowiązkowo wykonywać cytologię i mammografię. Kiedy lekarze zgłosili ten pomysł, oburzyli się pracodawcy, podkreślając, że te badania nie mają nic wspólnego z medycyną pracy. A przecież to dobry pomysł i chyba najlepszy sposób zmuszenia kobiet do profilaktyki.
  Cieszę się, że mówi pani, iż to dobry pomysł, albowiem wyszedł z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego za mojej prezesury. W rozmowach z Ministerstwem Zdrowia zgłosiliśmy dwa projekty. W pierwszym zakres badań okresowych miał zostać poszerzony o badania cytologiczne. W drugim wnioskowaliśmy o uzależnienie wysokości składki ubezpieczenia zdrowotnego od profilaktyki.
  Chcieliśmy, by kobiety systematycznie wykonujące badania cytologiczne miały ulgę w składce. I przyznam, że nie rozumiem stanowiska pracodawców, którzy nie interesują się zdrowiem pracowników.Rak szyjki macicy to choroba biedy, do czego u nas w kraju nikt nie chce się przyznać

  W Niemczech refundacja kosztów leczenia specjalistycznego jest uzależniona od tego, czy kobieta wykonywała badania profilaktyczne.

  Te zależności są różnie regulowane w różnych krajach, ale pomysły, by premiować systematyczność i w ten sposób przekonywać kobiety do tego, że opłaca się dbać o zdrowie, zawsze warte są propagowania. I nie tylko w obszarze badań cytologicznych czy mammografii.
  Niestety, służba zdrowia jest areną bezpardonowej walki politycznej i nasz projekt ulg w składce za systematyczne badania spotkał się z wściekłym atakiem. Wytoczono przeciwko nam armatę, iż nie można karać najbiedniejszych kobiet za to, że nie robią badań cytologicznych. Tylko że w swoim założeniu nasza propozycja nie mówiła o karaniu, ale o nagradzaniu tych kobiet, które dbają o swoje zdrowie, a więc w dalszej perspektywie również i o stan budżetu państwa, bo nawet dziecko wie, że profilaktyka jest tańsza niż leczenie.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żałosna cytologia

   Kaśka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Chodziłam co roku do gina, co roku cytologia, od wielu lat. Zawsze idealna. Niestety dostałam krwotoku i okazało się, że mam raka w 2 stopniu. Przeklęty lekarzyna... Nie umiał pobrać właściwie...rozwiń całość

   Chodziłam co roku do gina, co roku cytologia, od wielu lat. Zawsze idealna. Niestety dostałam krwotoku i okazało się, że mam raka w 2 stopniu. Przeklęty lekarzyna... Nie umiał pobrać właściwie próbki do badań... Nie mogę czytać bez nerwów tych napominań do cytologii... To badanie jest o du...ę rozbić... skoro tak wiele zależy w nim od "talentu" doktorka :( Dodam, że w szpitalu onkologicznym spotkałam wiele kobiet, które regularnie robiły osławioną cytologię i skończyły z rakiem, jak ja...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama