18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obraz "Bitwa pod Grunwaldem" we Wrocławiu

Leszek Lubicki
Tę malarską wizję bitwy pod Grunwaldem widzieli nieliczni
Tę malarską wizję bitwy pod Grunwaldem widzieli nieliczni Fot. Leszek Lubicki/Mira Giza
Największy na świecie obraz przedstawiający bitwę pod Grunwaldem (10 x 5,15 m) Tadeusza Popiela (1863-1913) i Zygmunta Rozwadowskiego (1866-1928) można będzie oglądać w dniach 1 - 28 lutego br. w gmachu Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Każdy z nas, Polaków, wie jak wygląda obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", w naszej świadomości istnieje tylko on. Natomiast obraz Popiela i Rozwadowskiego jest prawie całkowicie nam nieznany, bowiem od czasu swego powstania w 1910 r. i jego prezentacji w Krakowie w tym samym roku dla uczczenia pięćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem, słuch o nim zaginął. Nie trafił do

Od czasu swego powstania w 1910 r. i jego prezentacji w Krakowie w tym samym roku dla uczczenia pięćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem, słuch o nim zaginął

.Muzeum Narodowego, lecz został wywieziony prawdopodobnie do Lwowa. Nikt go nie widział aż do 1990 r. kiedy to został właśnie w tym mieście odnaleziony w magazynach Muzeum Historycznego przez prof. Zdzisława Żygulskiego. W 2003 r. obraz zaprezentowano w Gdańsku z okazji 550 rocznicy powrotu grodu nad Motławą do Polski. Natomiast w listopadzie 2009 r. trafił na Wawel, gdzie poddano go konserwacji po wielu latach przebywania w muzealnych magazynach. A wszystko po to, żeby pokazać go w Krakowie na wielkiej wystawie "Na znak świetnego zwycięstwa", dokładnie 15 lipca, w 600. rocznicę grunwaldzkiej wiktorii. Zanim jednak będzie mogła obejrzeć go krakowska widownia zostanie on wystawiony w kilku polskich miastach. Pierwszym jest właśnie Wrocław.

Historia powstania tego przeogromnego dzieła (51 metrów kwadratowych) jest zadziwiająca. W 1910 r. Kraków przygotowujący wielkie obchody 500-lecia grunwaldzkiego zwycięstwa chciał wypożyczyć słynny obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" od Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (obecnym właścicielem obrazu jest Muzeum Narodowe w Warszawie). Niestety, Warszawa odmówiła (ponoć obecnie, na 600-lecie, także powiedziała "nie"). Wtedy to postanowiono zlecić namalowanie "Grunwaldu" dwóm uczniom Matejki, Popielowi i Rozwadowskiemu (artyści ci uczestniczyli także w pracach nad Panoramą Racławicką). Po niespełna pięciu miesiącach tak monumentalny obraz został ukończony. Przedstawia on końcową fazę bitwy grunwaldzkiej, tak samo jak i u Matejki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska