Ważne
  Domy pomocy: Na razie nie przyjmujemy

  Domy pomocy: Na razie nie przyjmujemy

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Domy pomocy spełniają unijne standardy. Niestety, brak miejsc dla nowych pensjonariuszy.
  Na Dolnym Śląsku udało się to, co w innych regionach mocno kuleje - prawie wszystkie domy pomocy społecznej spełniają unijne standardy. Termin ich wprowadzenia mija w tym roku. Placówki miały na to 14 lat.

  - Na Dolnym Śląsku działa 56 domów pomocy, z czego 48 spełnia standardy. Pozostałe realizują programy naprawcze - mówi Dorota Grzybowska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. To oznacza, że żaden dom na Dolnym Śląsku nie zostanie zlikwidowany. Ale na tym dobre wiadomości się kończą.

  Niestety, w placówkach nie ma wolnych miejsc. Starsi ludzie czekają na przyjęcie nawet półtora roku. Tak jest w DPS w Legnicy przy ul. Grabskiego. W głogowskim DPS-ie mają 150 miejsc. Wszystkie są zajęte, a czeka się nawet kilka miesięcy. W Wałbrzychu - pół roku, w Sosnówce - około roku. Podobnie jest w powiecie zgorzeleckim.
  - U nas czeka się do trzech miesięcy - zapewnia Iwona Matuszny z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kłodzku.

  Ta sytuacja nie jest alarmująca dla urzędników z ministerstwa pracy. Jak wyjaśnia Bożena Diaby z ministerstwa, to kłopot samorządów. One muszą zapewnić wsparcie osobom starym i schorowanym. Bardziej niż nowe domy pomocy społecznej potrzebni są indywidualni opiekunowie, którzy przyjdą do domów seniorów.

  Innym ze sposobów pomocy starszym osobom są miasteczka seniorów. Takie miało powstać w Radkowie. Wrocławska Fundacja Teraz Życie planowała do 2010 roku wybudować tu m.in. osiedla, pensjonaty, szpital, pasaż handlowy. Na miejscu miała być zapewniona fachowa opieka, m.in. geriatrów. Koszt budowy był szacowany na ponad 7 mln zł. Starsi ludzie mieli sobie sami kupować mieszkania. Niestety, dotąd nic tam nie powstało. Ryszard Krygiel, prezes Fundacji, deklaruje jednak, że szpital i pierwszy budynek mieszkalny będą gotowe jeszcze w tym roku. Mieszkanie w takim domu ma kosztować trzy tys. zł za metr kwadratowy.

  Współpraca: AG, SEL, WEN

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smutna kolejka starszych ludzi

   boa45 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   Nauczony doświadczeniem z zagranicy, przeraża mnie stosunek urzędów i społeczeństwa do problemu opieki nad starszymi ludźmi. Są to ludzie, którzy dziesiątki lat działali dla rozwoju gospodarczego...rozwiń całość

   Nauczony doświadczeniem z zagranicy, przeraża mnie stosunek urzędów i społeczeństwa do problemu opieki nad starszymi ludźmi. Są to ludzie, którzy dziesiątki lat działali dla rozwoju gospodarczego państwa polskiego, i te same dziesiątki lat płaciły składkę emerytalną , jako część opłaty do ZUS. Była to swojego rodzaju kasa ubezpieczeniowa na starość. I nagle czytam w gazecie wypowiedź p.Zbigniewa Machaja, " konsultanta ds. gerontologii", który twierdzi,że " obowiązek opieki nad matką , czy ojcem spoczywa na rodzinie.... Przerażające!!!! Oczywiście ,że każda rodzina opiekuje sie swoimi rodzicami, ale ,niestety czas upływa,aż stan ukochanego rodzica staje się, coraz gorszy,strach pozostawić go samego w domu, gdy wychodzimy do pracy.... amnezja i inne choroby geriatryczne wymagaja od społeczeństwa otoczenia państwową opieką człowieka, który wymaga 24-godzinnego nadzoru lekarskiego, bo w krytycznym momencie może być , po prostu, za późno. I taką opiekę musi każdemu ze swoich obywateli zapewnić każde cywilizowane państwo. Ma im zapewnić bezpłatnie całodobowe domy starców, lub, wcześniej, domy opieki dziennej..i to bezpłatnie, ponieważ ci ludzie całe swoje życie płacili składki ZUSowskie.....A więc ZUSie: mniej pałaców w stylu ZUSu wrocławskiego, możecie swoją prace wykonywać w tanich budynkach na obrębach miasta.... i wszystcy nie zapominajmy, wcześniej, czy później my również będziemy uzależnieni od instytucji..... płaciliśmy całe życie składki i taka opieka należy się nam, to nie jest sprawa uchwały, to jest zwrot wpłaconych całe życie pieniędzy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy cokolwiek jest alarmujące dla urzędników

   maja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   zwłaszcza z ministerstwo. Bo ciągle słyszę, że się czymś nie zajmują... co oni tam robią??

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo