Wrocławski magistrat będzie karał rodziców za wagary dzieci

  Wrocławski magistrat będzie karał rodziców za wagary dzieci

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Urzędnicy wydają wojnę rodzicom, których dzieci nie chodzą do szkoły. Właśnie skończyło się szkolenie 10 pracowników wydziału edukacji i tyluż dyrektorów wszystkich typów szkół we Wrocławiu.
  Po raz pierwszy mogą posypać się grzywny.
  - Chodzi o przypomnienie procedury egzekucji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - tłumaczy Iwona Bugajska, wicedyrektor wydziału edukacji w ratuszu. - Przeszkoleni dyrektorzy zostaną konsultantami dla kolegów w innych placówkach.

  Każde dziecko musi chodzić do szkoły od 6. roku życia (do zerówki lub do klasy pierwszej szkoły podstawowej) aż do ukończenia gimnazjum (16 lat). Jeśli nie pojawia się w szkole, dyrektor musi ustalić, co się z nim dzieje. Gdy rodzice nie dopilnują, by dziecko chodziło do szkoły, mogą zostać ukarani grzywną.

  16-latek może już nie chodzić do szkoły, ale musi się uczyć do ukończenia 18 lat, np. na kursach. Ten obowiązek nauki powinni egzekwować urzędnicy wydziału edukacji. Policzyli oni, że we wrześniu w szkołach ponadgimnazjalnych we Wrocławiu, do których uczęszcza 25 tys. uczniów, nie pojawiło się 1200.
  Po wymianie korespondencji z rodzicami i opiekunami uczniów oraz wywiadzie środowiskowym okazało się, że część z nich wyjechała z rodzicami z Wrocławia, część wyprowadziła się z Polski, kilka osób uczy się w szpitalu lub poprawczaku. Ale 27 nie uczy się i słuch po nich zaginął.

  Teraz urzędnicy mogą nałożyć na rodziców takich osób grzywnę w wysokości do 10 tys. zł. Jeśli rodzic nie zapłaci, do akcji może wkroczyć komornik. Podobnie będzie w przypadku dzieci, które nie chodzą do podstawówek i gimnazjów. Ilu jest takich uczniów? Miasto takiej informacji nie ma. Sytuację mają zbadać najpierw dyrektorzy szkół.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawa

   Licealista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 16

   Kończę klasę maturalną i muszę powiedzieć iż powyższe egzekwowanie obowiązku szkolnego, jest chore.
   Może ktoś zacznie egzekwować czy nauczyciele przestrzegają chociaż konstytucji? Ba! Niech mi...rozwiń całość

   Kończę klasę maturalną i muszę powiedzieć iż powyższe egzekwowanie obowiązku szkolnego, jest chore.
   Może ktoś zacznie egzekwować czy nauczyciele przestrzegają chociaż konstytucji? Ba! Niech mi ktoś pokaże jedną szkołę we Wrocławiu albo nawet w Polsce gdzie jota w jotę statut szkoły, nauczyciele znają postanowienia deklaracji praw ucznia, konstytucyjne prawa ucznia. Konia z wozem dla osoby której się uda. Dyskryminacja, przemoc psychiczna. Brak respektowania podstawowych praw osób pełnoletnich, karygodne podejście do ucznia. Jak MY, uczniowie możemy podchodzić do nauczycieli, jeśli od najmłodszych lat poznajemy ich poprzez krzyk. To jest niedopuszczalne wg mnie, żeby nauczyciela obrażał ucznia, piętnował go oraz żeby szkoła mogła kryjąc sie za statutem tworzyć drugą konstytucję. Nauczyciele kryją nauczycieli, uczniowie są źli i rozwydrzeni bo pojawiają sie w aktach jakiejś patologicznej determinacji wyskoki, które są nagłaśniane. Państwo w państwie, lecz i tak nikt z tym nic nie zrobi. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama