Matematyka ze środą

  Matematyka ze środą

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kto lubi środy? Raczej niewielu. Jesteśmy już zmęczeni, a do weekendu jeszcze daleko. A zatem dobra informacja dla wszystkich, którzy wolą piątki i soboty.
  Przez najbliższe dwa lata będzie ich więcej niż śród. Zachęcamy do łamigłówki i policzenia, czy w kolejnych latach może być jeszcze lepiej... Do rozwiązywania zadań zachęca nasz ekspert - Michał Śliwiński, nauczyciel matematyki z III LO przy ul. Składowej i pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego. Za poprawne rozwiązanie poprzedniego zadania bezprzewodową mysz wygrał Jerzy Ślusarski z Wrocławia.


  Rozwiązanie zadania nr 21
  Treść zadania: Z powodu złych warunków drogowych autobus komunikacji miejskiej miał na całej trasie średnią prędkość 15 km/h. Z jaką prędkością musiałby pokonać tę trasę z powrotem, żeby jego średnia prędkość z obu przejazdów wyniosła 30 km/h?

  Rozwiązanie zadania: Zadanie to można rozwiązać odpowiednimi rachunkami, ale wystarczy zauważyć, że gdyby autobus był w tym momencie już z powrotem, jego średnią prędkością byłoby właśnie 30 km/h (bo w tym samym czasie co jego dotychczasowy przejazd pokonałby dwa razy dłuższą drogę). Ponieważ przejechanie trasy z powrotem zabierze jednak jakiś czas, średnia prędkość będzie na pewno mniejsza (bo droga zostanie pokonana w dłuższym czasie), czyli nie może zajść sytuacja opisana w zadaniu.


  Zadanie nr 22
  W bieżącym roku wśród wszystkich 365 dni piątków wypada o jeden więcej niż śród. W przyszłym od liczby śród o jeden większa będzie liczba sobót. Czy może zdarzyć się taki rok, w którym sobót będzie o dwie więcej niż śród? Odpowiedzi z uzasadnieniem prosimy przesyłać na adres: matematyka@gazeta.wroc.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama