Gminy idą na wojnę z MZK

  Gminy idą na wojnę z MZK

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Gminy buntują się przeciwko propozycjom MZK. Nikt nie chce dopłacać setek tysięcy do biletów.
  - Żądamy podwyższenia cen biletów za przejazdy autobusami jeleniogórskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Jeśli tak się nie stanie, nasze budżety zostaną zdemolowane - alarmują wójtowie pięciu gmin w Kotlinie Jeleniogórskiej.

  Podgórzyn, Mysłakowice, Piechowice, Jeżów Sudecki i Janowice Wielkie dostały od Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze propozycje tegorocznych stawek dopłat do tzw.
  wozokilometra. Czyli: każdego kilometra, który autobusy MZK przejadą po terenie danej gminy. Stawki te w ciągu kilku miesięcy wzrosły niemal o połowę. Na początku 2009 r. do jednego wozokilometra gminy dopłacały ok. 1,80 zł. Od pierwszego stycznia tego roku stawka wzrosła do 2,74 zł. Dla samorządowych budżetów oznacza to kłopoty, bo trzeba zapewnić przewóz mieszkańców choćby kosztem inwestycji, czy innych wydatków.
  Najbardziej ucierpiał Podgórzyn, który będzie musiał dopłacić więcej o prawie 300 tys. zł.
  Mysłakowice muszą wysupłać dodatkowo 250 tys. zł, bo zamiast dotychczasowych 450 tys. zł rocznie, dopłata wyniesie prawie 700 tys. zł. Około 570 tys. zł muszą dopłacić Piechowice (o 200 tys. zł więcej). Najbardziej ucierpiał Podgórzyn, który będzie musiał dopłacić więcej o prawie 300 tys. zł. Wszystkie gminy muszą dołożyć w tym roku ok. 2,7 mln zł, czyli o ok. 1 mln zł więcej, niż w poprzednich latach.

  - Jeśli te koszty nie będą niższe, może zrezygnujemy z MZK i ogłosimy przetarg na przewóz naszych mieszkańców - mówi Anna Latto, wójt Podgórzyna.
  W Piechowicach zmiany w budżecie z powodu MZK będą omawiane na najbliższej sesji rady gminy. - Zabierzemy część pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie dróg. Chodniki będą rzadziej zamiatane, a zimą nie będziemy wywozić śniegu z centrum miasta. Innego wyjścia nie ma - denerwuje się burmistrz Zofia Grabias-Baranowska.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama