Nie traćmy widzialności

  Nie traćmy widzialności

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Każdy z nas, prędzej czy później, znajdzie się w sytuacji, kiedy będzie zależny od innych.
  Starzenie się podlega stopniowej utracie widzialności. Starych ludzi dostrzega się tylko wtedy, gdy robią kłopoty albo stają się dokuczliwi, albo gdy umierają.
  To cytat z jednej z powieści swego czasu bardzo popularnego w Polsce pisarza Jonathana Carolla. Pisarz już tak popularny nie jest, ale ten cytat nie stracił nic na aktualności. Co więcej, myślę, że ten szczególny proces utraty widzialności dotyka nie tylko starych (co w tym wypadku należałoby odczytywać - niepotrzebnych) ludzi. Nie widzimy lub nie chcemy widzieć wielu rzeczy, które mogłyby nas wytrącić z bezpiecznej koleiny codziennych obowiązków. Wielu z nas nie chce zauważyć bitych dzieci, cierpiących zwierząt, nędzy.

  Bo gdybyśmy je zobaczyli, sumienie czy poczucie odpowiedzialności nakazywałoby nam podjąć choćby minimalne działanie - zadzwonić do instytucji, która z racji wyznaczonych prawem ram mogłaby interweniować.
  Starzenie się podlega stopniowej utracie widzialności.
  Stosunek do słabszych - a ci słabsi to w gruncie rzeczy dzieci, starcy i zwierzęta - jest miarą naszego człowieczeństwa. I kiedy czytam wstrząsającą historię "Pensjonatu dla zwierząt" z poddzierżoniowskiego Dobrocina opisaną przez dziennikarkę naszej gazety, to cały czas myślę o jednym - jaka jest prawdziwa cena cierpienia zwierząt trafiających do "hotelu", pod opiekę człowieka, który mówi, że dobrze się nimi zajmuje.

  Przypomnę, że gmina płaci za każdego odłowionego, bezpańskiego psa. Za tego, który trafia do schroniska, 2000 złotych, za tego, który trafia do hotelu, 900 złotych. To tyle, ile niektórym ludziom musi wystarczyć na przeżycie całego miesiąca. Jeśli oni są w stanie to zrobić, to jak to jest możliwe, że nie da się za taką kwotę utrzymać psa, zapewniając mu jedzenie, suchą budę, minimalną choćby opiekę.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama