Wrocław/Chojnów: Były komendant policji oskarżony o wzięcie...

  Wrocław/Chojnów: Były komendant policji oskarżony o wzięcie łapówki i chronienie przestępców

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Do 10 lat grozi byłemu komendantowi chojnowskiej policji Leszkowi W. (41 lat) i jego byłemu zastępcy Adamowi P. (46 lat).
  Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu oskarżyła ich o 11 przestępstw. Do 5 lat grozi też Teresie S. (52 lata), pracownicy cywilnej chojnowskiego komisariatu oskarżonej o usuwanie na zlecenie szefa niewygodnych danych z dokumentacji oraz funkcjonariuszowi Piotrowi D. (31 lat), który razem z Leszkiem W. miał przetrzymywać bezprawnie człowieka w izbie zatrzymań. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Złotoryi.


  - Postępowanie oskarżonych godziło w wizerunek reprezentowanej formacji i interes wymiaru sprawiedliwości - podsumowała Małgorzata Klaus z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.
  To co się działo na chojnowskim komisariacie przypomina westerny o złym szeryfie który pomaga przestępcom. Leszek W. wymuszał nawet przemocą fałszywe zeznania, odstępował od prowadzenia śledztwa, a nawet przesłuchiwań poszkodowanych, próbował zatuszować fakt napadu rabunkowego, przedłużał postępowanie. Jednym ze sposobów wymuszenia zeznań było zamykanie na kilka godzin w areszcie komisariatu.

  Leszek W. miał m.in. odstąpić od mandatu w zamian za transport materiałów i ulgi budowlane. Został też oskarżony o odstąpienie od mandatu w zamian za łapówkę. Domagał się transportu materiału i ulgi budowlanej dla swojej nowo budowanej willi.
  Razem z Piotrem D. bez zgody prokuratury i żadnej notatki ze zdarzenia przeszukał dom mieszkanki Starego Łomu pod Chojnowem. Potem kobietę bez żadnych podstaw zawieźli do chojnowskiego komisariatu.

  Śledztwo trwało blisko dwa lata. Leszka W. i jego zastępcę aresztowano 28 marca. Śledztwo rozwijało się o nowe wątki. W międzyczasie zmarł jeden z głównych świadków, który zgłosił sprawę do prokuratury. Oskarżeni nie przyznają się do winy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama