Krwiodawca z Wałbrzycha zarażony wirusem HIV

  Krwiodawca z Wałbrzycha zarażony wirusem HIV

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Krew pobraną od 18-latka dostało dwóch pacjentów. Na szczęście badania wykazały, że nie są zarażeni.
  Chwile grozy przeżyli dwaj pacjenci z regionu wałbrzyskie-go, kiedy szpitale: Latawiec w Świdnicy oraz im. Sokołowskiego w Wałbrzychu poprosiły ich o poddanie się badaniom krwi na wykrywalność wirusa HIV.

  Okazało się, że podczas wykonanej im kilka miesięcy te-mu transfuzji mogli zostać zakażeni. Otrzymali bowiem krew od osoby, u której później stwierdzono obecność wirusa.
  - To pierwszy taki przypadek w mojej wieloletniej pracy w służbie zdrowia - mówi Jacek Domejko, dyrektor szpitala Latawiec w Świdnicy.
  - Na szczęście pacjentka, która była u nas operowana, jest zdrowa, ale sama prośba o przebadanie wywołała stres u niej i jej rodziny. Oczekiwanie na wynik badania było też denerwujące dla naszego personelu - dodaje dyrektor.
  Zdrowa okazała się również druga osoba, która dostała krew od zakażonego dawcy. To mężczyzna, mieszkaniec Wałbrzycha.

  Jak mogło dojść do takiej sytuacji? 18-letni chłopak, który okazał się nosicielem, pierwszy raz do stacji krwiodawstwa w Wałbrzychu zgłosił się w sierpniu ubiegłego roku. Wynik na obecność wirusa HIV był ujemny. Dlatego krew została oddana do banku krwi, a stamtąd trafiła do szpitali. Kiedy chłopak przyszedł ponownie za dwa miesiące, wynik próbki krwi wzbudził już wątpliwości. Po jeszcze jednym badaniu okazało się, że jest nosicielem wirusa HIV.
  - Krew jest za każdym razem badana, niezależnie od tego, czy taka osoba przychodzi do nas raz w roku, czy raz w miesiącu - podkreśla Lesław Romaszkan, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. - Takie sytuacje jak ta zdarzają się niezwyk-le rzadko, krew jest dziś bardzo bezpieczna - dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama