Wrocław: Więcej rur, większy komfort

  Wrocław: Więcej rur, większy komfort

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  11 osiedli doczeka się kanalizacji do 2015 roku. To ułatwienie dla ponad 14 tys. ludzi.
  Budowę 90 kilometrów nowych rur kanalizacyjnych oraz modernizację ponad 50 km rur wodociągowych przewiduje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Firma liczy, że z tym zadaniem upora się w ciągu najbliższych pięciu lat. To doskonała informacja przede wszystkim dla mieszkańców północnych osiedli Wrocławia. Część inwestycji finansowana z własnych środków jest już pewna, w przypadku tych współfinansowanych przez Unię Europejską MPWiK czeka jeszcze na ostateczne decyzje.


  Ratyń, Rędzin i Zgorzelisko to osiedla, na których budowa kanalizacji zacznie się na pewno w przyszłym roku i potrwa co najmniej do 2014. A to dlatego, że MPWiK zamierza zapłacić za te inwestycje z własnych środków, pochodzących z opłat za wodę i ścieki. Budowa kanalizacji na kolejnych 8 osiedlach: Polanowicach, Osobowicach, Sołtysowicach, Kowalach, Zakrzowie, Lipie Piotrowskiej, Widawie i Pawłowicach jest bardzo prawdopodobna, ale nie jest jeszcze przesądzona. Firma wystąpiła o dofinansowanie tych zadań z Unii Europejskiej w wysokości ponad 53 mln złotych. Już wkrótce powinno się okazać, czy dostanie te pieniądze. Wtedy też będzie wiadomo, kiedy dokładnie ruszą prace. MPWiK nie chce podawać konkretnych terminów ich zakończenia bez ostatecznej decyzji o finansowaniu. Wiadomo tylko tyle, że prace na tych osiedlach zakończą się do 2015 roku.
  Warta 320 mln złotych inwestycja spowoduje podwojenie ilości oczyszczanych tu ścieków.
  - Prace w północnej części miasta będziemy prowadzić równolegle z rozbudową oczyszczalni ścieków na Janówku - wyjaśnia Arkadiusz Szczęśniak, dyrektor ds. inwestycji w MPWiK. - Równolegle z rozbudową kanalizacji, będziemy także modernizować nasze największe sieci w mieście, np. przy okazji remontów wrocławskich ulic - dodaje. Firma zapewnia, że likwidacja szamb i zastąpienie ich kanalizacją zapewni mieszkańcom poszczególnych osiedli wzrost wartości ich nieruchomości oraz niższe koszty utrzymania. - Oby tak się stało - komentuje Mariola Bartnik, mieszkanka Osobowic.

  - Pamiętam, że do tej pory z budową kanalizacji we Wrocławiu były same problemy - dodaje. Rzeczywiście ostatnio o kilka, a nawet kilkanaście miesięcy opóźniało się oddanie do użytku nowej kanalizacji na Ołtaszynie, Brochowie, Jagodnie, Strachocinie, a na Złotnikach wciąż trwają prace. Większość tych robót nadzorowało Biuro Funduszu Spójności urzędu miejskiego.

  Co na Janówku
  Od połowy ubiegłego roku trwa rozbudowa oczyszczalni ścieków na Janówku. Warta 320 mln złotych inwestycja spowoduje podwojenie ilości oczyszczanych tu ścieków. Nowa oczyszczalnia ma ruszyć w 2011 roku i przyjąć wszystkie nieczystości komunalne z Wrocławia. To ta inwestycja umożliwi przyjęcie ścieków z osiedli, na których ma być zbudowana kanalizacja.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszkańcy Ratynia nie cieszcie się

   Leśniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

   wasza dzielnica jak większość inwestycji z tej strony miasta i tak z pewnością wypadnie z planu - bo przecież jak na przykładzie Tramwaju PLUS wyjdzie, że dla tej garstki osób tu mieszkających nie...rozwiń całość

   wasza dzielnica jak większość inwestycji z tej strony miasta i tak z pewnością wypadnie z planu - bo przecież jak na przykładzie Tramwaju PLUS wyjdzie, że dla tej garstki osób tu mieszkających nie opłaca się prowadzić takiej inwestycjizwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama