Zgorzelec/Görlitz: Akademia Dziecięca dostała nagrodę

  Zgorzelec/Görlitz: Akademia Dziecięca dostała nagrodę

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Międzynarodową Akademię Dziecięcą nagrodzili jurorzy konkursu "365 miejsc w Krainie Pomysłów", któremu patronuje prezydent Niemiec Horst Köhler.
  To duże wyróżnienie dla inicjatywy, w ramach której młodzi mieszkańcy Zgorzelca i Görlitz co miesiąc spotykają się na wykładach naukowców z różnych dziedzin.
  - Dowiedziałam się, jak działa żarówka i dlaczego wyginęły dinozaury - opowiada o zajęciach w Akademii 10-letnia Zuzanna Pelc ze Zgorzelca.

  Wraz z innymi dziećmi z Polski jeździ co miesiąc do sal wykładowych Muzeum Przyrodniczego i Hochschule Zittau/ Görlitz.
  Te dwie placówki pięć lat temu wpadły na pomysł zorganizowania wykładów dla dzieci z pogranicza. Mali słuchacze są w wieku 8-12 lat. Po to, aby każdy student był równoprawnym uczestnikiem zajęć, wykłady są symultanicznie tłumaczone na język polski lub niemiecki, bo wykładowcy przyjeżdżają także z polskich uczelni. Współpracujący z Akademią naukowcy w przystępny sposób przybliżają dzieciom z Görlitz i Zgorzelca najnowsze metody i wyniki badań naukowych, wyjaśniają prawa i reguły rządzące światem, tłumaczą prawa natury, pomagając rozwijać dziecięce zainteresowania. Uczestnictwo w zajęciach jest nieodpłatne.

  Akademia w styczniu zainaugurowała 11. semestr. Pierwszy wykład wygłosił dr Thomas Breuer z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku. Opowiedział o swoich badaniach nad życiem i zachowaniem goryli.

  Informacje o zapisach oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej www.hs-zigr.de/kinder/. Zapisy przyjmowane są już na następny semestr.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama