Uczelnie wrocławskie myślą o reformie, a szkoły o kontrolach

  Uczelnie wrocławskie myślą o reformie, a szkoły o kontrolach

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W piątek w Operze Wrocławskiej Politechnika Wrocławska oficjalnie rozpoczęła świętowanie 100-lecia uczelni technicznych.
  Czeka nas rok pełen imprez naukowych i kulturalnych. Naukowcy rozpoczęli go od obejrzenia "Zemsty nietoperza" Johanna Straussa. Gości przywitał rektor Politechniki, prof. Tadeusz Więckowski, a wśród nich znalazła się też prof. Barbara Kudrycka, minister nauki.

  Wcześniej część wrocławskich badaczy spotkała się w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. W obecności prof. Jerzego Woźnickiego, prezesa Fundacji Rektorów Polskich, dyskutowano o założeniach reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Zakłada ona, że: szkoły mają kształcić mniejszą liczbę studentów, natomiast powinny prowadzić więcej badań naukowych na najwyższym poziomie uproszczenie awansu na stanowisko profesora.

  Najzdolniejsi doktorzy z osiągnięciami nie musieliby robić habilitacji rektorom w zarządzaniu uczelnią pomagałaby rada powiernicza, wybierana przez senat z osób spoza uczelni w kraju ma powstać kilka flagowych, najsilniejszych uczelni, które powinny awansować do setki najlepszych szkół na świecie więcej pieniędzy na edukację i badania naukowe studia dzienne mają być odpłatne, ale pod warunkiem wprowadzenia systemu pożyczek i kredytów studenckich.

  A w szkołach...

  Wizytatorzy sprawdzą, czy placówki potrafią nauczać dzieci i młodzież. Nie będą odwiedzać szkół w pojedynkę, tak jak do tej pory, lecz w parach. Krystyna Szumilas, podsekretarz stanu w MEN, podkreśla też, że wizytator nie będzie, jak do tej pory, przypisany do jednej szkoły. Placówki, które będzie wizytował, zostaną wybrane losowo. Trwa pilotaż akcji. Wszystkie szkoły wezmą w niej udział od 1 września. MKA

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama