18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chichot kukabary

Radosław Ratajszczak
Kukabary należą do największych zimorodków świata
Kukabary należą do największych zimorodków świata Janusz Wójtowicz
Kukabara to jeden z największych zimorodków świata. Ptaki te są uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie, głównie ze względu na dekoracyjne, kolorowe upierzenie.

Żyją w południowej i środkowej Europie, północnej Afryce i Południowej Azji. W przeciwieństwie do swoich europejskich kuzynów, żyjąca w Australii kukabara wielkością nie przypomina wróbla, lecz raczej wronę czy kawkę. Nazwa "kukabara" została nadana jej przez Europejczyków. Pochodzi od charakterystycznego dźwięku wydawanego przez te australijskie ptaki. Jest donośny i perlisty, a Europejczykom przypominał śmiech lub chichot. To dlatego po niemiecku ptaki nazywane są "lachende Hans", czyli "śmiejący się Jaś".

W przeciwieństwie do zimorodków żyjących w Europie, kukabara nie żyje w pobliżu dużych zbiorników wodnych. Kocha natomiast suche sawanny. To właśnie tam szuka swoich ofiar. Waży do pół kilograma, ma beżowe pióra. Jedynie skrzydła mają ciemnobrązowy kolor z niebieskimi plamkami.

Jest drapieżnikiem, a polowanie ułatwia mu spory dziób i szerokie gardło. Atakuje głównie gady - jego ulubionym przysmakiem są jadowite węże. Ze smakiem zjada też gryzonie i niewielkie torbacze. Ma charakterystyczny sposób polowania - długo siedzi na drzewie i obserwuje swoją ofiarę. Gdy nadchodzi odpowiedni moment, natychmiast zrywa się, leci w dół na złamanie karku i atakuje ofiarę dziobem.
Oprócz gryzoni, torbaczy czy węży, je także owady. Z pogardą patrzy natomiast na wegetariańskie jedzenie - nie tknie traw, nasion czy owoców. Ponieważ tereny, na których żyją w Australii, często się palą, kukabary często znajdują pokarm w czasie pożarów. Jest to dla nich wygodne, gdyż znajdują gotowe jedzenie i nie muszą się męczyć polowaniem.

Kukabary mieszkają w dziuplach. Zazwyczaj samica składa od dwóch do trzech jaj. Pisklęta rodzą się nieopierzone i zupełnie ślepe. Po tygodniu wyrastają im pióra, po trzech kolejnych dniach młode kukabary otwierają oczy i po raz pierwszy obserwują świat - na razie jeszcze w bezpiecznej dziupli, pod opieką rodziców. Dopiero po miesiącu po raz pierwszy opuszczają kryjówkę w drzewie. Młodymi przez rok opiekują się rodzice. Dopiero po tym okresie małe kukabary zaczynają żyć na własną rękę. We wrocławskim zoo jest na razie jedna kukabara - samiec. Ale już na wiosnę dołączy do niego samiczka z Ołomuńca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska