Jelenia Góra: Nowy rok przyniósł tylko podwyżki

  Jelenia Góra: Nowy rok przyniósł tylko podwyżki

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jeleniogórzanie w nowym roku będą płacić więcej. Podwyżki sięgną nawet kilkunastu procent.
  Mieszkańców Jeleniej Góry nowy rok przywitał podwyżkami. Odczują je wszyscy, bez względu na to, czy mieszkają w centrum, na Zabobrzu, czy w domku jednorodzinnym.
  Wzrosły wszystkie podatki, oprócz jednego. Więcej nie zapłacimy jedynie za psa. Stawka pozostała taka sama - 50 zł. Pozostałe opłaty uderzą po kieszeni.

  Trzyosobowa rodzina mieszkająca w 50-metrowym mieszkaniu spółdzielczym na życie wyda miesięcznie co najmniej 70 zł więcej niż rok temu.
  - Ja będę płaciła o blisko 100 złotych więcej - narzeka Katarzyna Kowalczyk z Zabobrza.
  Oprócz prądu i gazu, których cena średnio skoczy o cztery procent, trzeba będzie więcej zapłacić za ogrzewanie mieszkań. A to jedna z większych pozycji na comiesięcznych rachunkach. Nowa taryfa weszła w życie 1 stycznia i spowodowała średni wzrost cen zakupu ciepła o 8,8 procent.
  Marian Leńko, prezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, wyjaśnia, że JSM kupuje ciepło w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Jeleniej Górze. PEC musiał podnieść ceny ze względu na rosnące ceny surowców i nośników energii. - Nie podwyższyliśmy cen elementów czynszu, na które mamy wpływ - zapewnia Leńko.

  Opłaty za ogrzewanie wynikają też z rocznego rozliczenia. Każdy członek spółdzielni może wystąpić z wnioskiem do zarządu o zmniejszenie zaliczek, jeśli uważa, że nie zużyje zbyt dużo ciepła. Jednak, jak tłumaczy prezes Leńko, nie można przewidzieć, jak długo potrwa tegoroczna zima. Dlatego spółdzielnia sceptycznie podchodzi do zmniejszania zaliczek.
  Od stycznia wzrosły też opłaty za mieszkania komunalne i socjalne.
  - Wzrosły też stawki podatków od nieruchomości, środków transportu i opłata targowa. Zostały podniesione średnio o 3,5 procent - mówi Janina Nadolska, skarbnik miasta.
  To oznacza, że jeśli ktoś płacił 400 zł rocznie podatku od nieruchomości, wyda o 14 zł więcej.
  Wszystko wskazuje na to, że podrożeją też bilety MZK. Dziś cena normalnego biletu na jeden przejazd autobusem MZK po Jeleniej Górze to 2,24 zł. Taryfy nie zmieniano od pięciu lat. Podwyżka może być o kilka groszy.
  Od stycznia wzrosły też opłaty za mieszkania komunalne i socjalne. Stawka bazowa w lokalach komunalnych może być podniesiona z 4,10 zł do prawie 6 zł, jeśli w mieszkaniu jest centralne ogrzewanie i ciepła woda. Może też być obniżona o 30 proc., jeśli nie ma łazienki czy gazu. W zasobach miejskich jest 6000 mieszkań komunalnych. W przypadku lokali socjalnych, stawka od stycznia wynosi 1,44 zł za mkw.

  Jak zaoszczędzić?
  W przypadku stawek opłat i podatków liczonych od metra kwadratowego, nie uda się ich obniżyć. Można oszczędzać na opłatach za prąd, ciepło i gaz. Warto korzystać z niższych taryf w określonych godzinach i wtedy ogrzewać mieszkanie. Warto wymienić okna na nowe, jednak nie należy ich dodatkowo uszczelniać, bo niebezpiecznie zakłócimy obieg powietrza w mieszkaniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo