Ważne
  Świebodzice: W regionie jest za dużo taksówek

  Świebodzice: W regionie jest za dużo taksówek

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Licencji jest za dużo - twierdzą w Świebodzicach. Kierowców jest tylu, że trudno im o godziwy zarobek.
  Taksówkarze w regionie walczą o zmniejszenie liczby licencji. Pismo w tej sprawie trafiło do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

  O to, by mniej osób mogło jeździć taksówkami, zabiegali też w Wałbrzychu. Bezskutecznie. W tym roku w mieście może być zarejestrowanych 435 taksówek, czyli aż o 20 więcej niż w ubiegłym. Taksówkarze uważają, że przez kryzys i masowe zwolnienia w firmach coraz więcej osób decyduje się właśnie na jazdę taksówką.

  - Ponadto jeździ wielu emerytów i rencistów, którzy przecież mają źródło dochodu. Jeżdżą wtedy, kiedy im pasuje.

  Wolałbym, żeby było 35 taksówkarzy, którzy naprawdę z tego żyją i zapewnią mieszkańcom obsługę przez całą dobę - mówi Robert Muzyk, szef Stowarzyszenia Taksówkarzy w Świebodzicach.
  Podobnie twierdzą inni. Dlatego grupa taksówkarzy zwróciła się z petycją do rady miejskiej w Świebodzicach, domagając się zmniejszenia liczby licencji.

  To kolejna prośba taksówkarzy. Już zabiegali o wyznaczenie nowego postoju w mieście, by rozładować obecnie istniejące. W efekcie takie miejsce zostało utworzone - przy ul. Mickiewicza. To zmniejszyło tłok na pl. Jana Pawła II. Teraz w piśmie do radnych domagają się ograniczenia liczby wydawanych koncesji z 46 do 35 i wytyczenia jeszcze jednego postoju.
  W Wałbrzychu od lat obowiązuje limit: co roku przyznaje się 20 nowych licencji.
  Aby zmienić obowiązującą uchwałę z 2001 roku o limicie licencji, musi zostać podjęta inicjatywa uchwałodawcza. Taksówkarze zapowiadają, że nie odpuszczą.
  - Jeszcze w święta i Sylwestra zarobiliśmy parę groszy. Ale jak zrobi się cieplej, będzie fatalnie. Może się również okazać, że sporo taksówkarzy zrezygnuje, jak na tym interesie nie zarobi, i wtedy w Świebodzicach może być ciężko złapać jakąkolwiek taksówkę - mówi pan Zbigniew, taksówkarz ze Świebodzic.

  Są limity na taxi
  W Wałbrzychu od lat obowiązuje limit: co roku przyznaje się 20 nowych licencji.
  Dotychczas nie był w pełni wykorzystywany, ponieważ na przykład w 2006 roku liczba taksówek zmniejszyła się o 17, w 2007 roku przyznano tylko pięć licencji, rok później 18, a w 2009 roku - 17. Sytuacja się zmieniła, kiedy ludzie zaczęli tracić pracę. Teraz nawet ci, którzy mieli licencję, a z niej nie korzystali, zaczynają jeździć taksówkami. Obecnie w Świebodzicach usługi przewozowe taksówkami świadczy 44 przedsiębiorców.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FUCHA DLA LENI to sie pchają

   mat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   stają godzinami ,blokując okolice postojów, jeden kurs na dzień jak najdrozej i telewizor, nie chce się dziadkom leśnym wziąć do solidnej roboty to sie ich namnozyło

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Świebodziczanin

   buju (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Po to jest WOLNY RYNEK by sam się wyregulował. To tak jakbym tuptał nóżkami, ze za dużo sklepów oferuje artykuły chemiczne i ciężko mi o godziwy zarobek. Jest WOLNY RYNEK. I każdy powinien móc...rozwiń całość

   Po to jest WOLNY RYNEK by sam się wyregulował. To tak jakbym tuptał nóżkami, ze za dużo sklepów oferuje artykuły chemiczne i ciężko mi o godziwy zarobek. Jest WOLNY RYNEK. I każdy powinien móc robić co zechce.
   Limity i koncesje ograniczają swobody obywatelskie. Kto będzie chciał zarobić - zarobi - lepszą jakością usług, ujednoliceniem pojazdów, dobrym doborem godzin z dużą ilością aut, czy "patrolowanie" wszystkich stref w mieście. Żeby zarobić trzeba się wyróżnić i mieć lepszą ofertę. Rynek sam się wyreguluje. Sorry.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo