Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą pierwsze lofty we Wrocławiu

Marcin Torz
Tak będą wyglądały lofty przy ulicy Inowrocławskiej na osiedlu Szczepin
Tak będą wyglądały lofty przy ulicy Inowrocławskiej na osiedlu Szczepin Wizualizacja inwestora
Przy ulicy Inowrocławskiej zagospodarowany zostanie budynek przedwojennej winiarni braci Wolf.

Wrocławski deweloper Archicom rozpoczął właśnie przebudowę rozpadającego się budynku przy ul. Inowrocławskiej na osiedlu Szczepin. Powstaną tam pierwsze w mieście lofty. Tak określa się eleganckie apartamenty, które powstają wewnątrz starych budynków przemysłowych. We Wrocławiu takich mieszkań jeszcze nie ma.

Przy Inowrocławskiej jeszcze przed II wojną światową działały destylatornia i magazyny winiarskie braci Wolf. Po 1945 roku swoją siedzibę miała tam spółdzielnia pracy Tricot. Później budynek niszczał.

Po przejęciu nieruchomości przez Archicom powstał plan wybudowania mieszkań. W sumie będzie ich 28 na sześciu piętrach. Już wiadomo, że lokale nie będą tanie. Bo za metr kwadratowy najtańszego apartamentu zapłacimy aż 8,2 tysiąca złotych. Na te najdroższe, na samej górze, pozwolą sobie osoby z naprawdę grubym portfelem. Bo na mkw. trzeba będzie wydać nawet 12 tysięcy złotych. Do wyboru będą niewielkie kawalerki (29 mkw.), ale też i ogromne mieszkania (200 mkw.). - Każde zostanie zaprojektowane indywidualnie. Klienci będą mogli zaaranżować swoje mieszkanie. Tak, jak będzie im się podobało - opowiada Magdalena Cader z Archicomu.
W każdym z pokoi zaplanowano wysokie okna, zróżnicowane sufity (np. pofalowane) i wyeksponowane materiały konstrukcyjne czy zabytkowe mury.
- Przewidujemy też stylizowane windy - dodaje Cader.

Piotr Fokczyński, dyrektor wydziału architektury w magistracie uważa, że lofty są we Wrocławiu potrzebne.
- To cieszy, że stare budynki mają zostać zagospodarowane - mówi Fokczyński. - Inaczej popadałyby w ruinę.

Jednak Fokczyński zauważa, że lofty to produkt luksusowy. - Niewiele osób stać na takie mieszkania. Dlatego też we Wrocławiu nie planuje się ich zbyt wielu. I mimo że plany realizacji takich budynków we Wrocławiu były, to - jak na razie - nic nie wypaliło. Tak było przede wszystkim z Browarem Piastowskim. Trzy lata temu działkę przy ul. Jedności Narodowej wraz z budynkami kupiło amerykańskie przedsiębiorstwo. Miało być pięknie.
Bo na miejscu browaru planowano nowe osiedle mieszkaniowe. Wyburzono nawet część magazynów. W zabytkowych budynkach (nie można ich wyburzyć) miały powstać ekskluzywne lofty. Skończyło się jednak na obietnicach i wizualizacjach. Firma nie rozpoczęła nawet budowy. Jednak, jak zapewnia osoba związana z developerem, inwestycja jeszcze ruszy. Kiedy? Tego nie wiadomo.

Kolejny pomysł tworzenia loftów pojawił się we Wrocławiu dwa lata temu. Wtedy planowano przebudować na nie starą piekarnię Mamut przy ul. Sienkiewicza. W części budynku miałby też funkcjonować elegancki hotel. Do gmachu zaplanowano dobudować skrzydła.
Jednak wątpliwe jest, aby inwestycja skończyła się w ciągu najbliższych kilku lat. Bo, jak do tej pory, inwestor nie zrobił zupełnie nic.


Lofty to miejsca, w których zaklęty jest czas
Ze Zbigniewem Maćkowem, wrocławskim architektem, rozmawia Marcin Torz


We Wrocławiu powstają pierwsze lofty. Dlaczego dopiero teraz?

Lofty to specyficzny produkt. Nie jest tani, więc nie ma wielu klientów. Takie mieszkania można porównać do zabytkowych samochodów. Też są drogie i dla pasjonatów. Nigdy nie będą rozchwytywane.

Co sprawia, że takie mieszkania mają swoich zagorzałych zwolenników?

W tych miejscach został zamknięty czas. Są żeliwne kolumny, stare klamki... Na klimat wpływają detale. Loftów nie zbuduje się od podstaw.

Lofty to przede wszystkim stare fabryki...

Oczywiście, ale mogą powstawać także w zwykłych magazynach czy też domach towarowych. Można zrobić w nich piękne lokale.

Co to jest loft?
Lofty wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Tam lokale w zamkniętych fabrykach za grosze przekazywano artystom. Ci przerabiali je na mieszkania, w których żyli i tworzyli. W Europie moda na lofty zapanowała 20 lat temu. Do Polski dotarła kilka lat temu. Najwięcej loftów jest w Łodzi, Poznaniu, Warszawie. Ile kosztuje utrzymanie? Okazuje się, że podobnie, jak zwykłego mieszkania. Budynki są bowiem ciepłe, bo zbudowane z cegły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska