Ważne
  Górnicy odkopali rybę sprzed 230 milionów lat

  Górnicy odkopali rybę sprzed 230 milionów lat

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Górnicy odkopali rybę sprzed 230 milionów lat
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Stefan Karst

  - To ewenement w historii zakładu - mówi Stefan Karst, geolog z ZG Lubin. - Najczęściej znajdowane są jedynie fragmenty ryb, a także ślimaki i podobne do małży ramienionogi.
  Skamielina całej ryby została odkryta ponad 600 m pod ziemią, podczas drążenia wyrobiska. Ukazała się w całej okazałości, gdy od stropu odpadła łata łupka. Zapadła decyzja o wycięciu bryły ze znaleziskiem i wywiezieniu jej na powierzchnię. Ryba tkwiła w litym bloku skalnym, trzeba więc było użyć piły tarczowej. Unikat trafił do gabinetu dyrektora kopalni Krzysztofa Tkaczuka.

  - W okresie cechsztyńskim, w miejscu zagłębia miedziowego było płytkie tropikalne morze - wyjaśnia Stefan Karst. - Z czasem poziom wód opadał i teren został przykryty osadami z kolejnych epok geologicznych. W najpłytszych warstwach powstawało okruszcowanie miedzi.
  Tam, gdzie dzisiaj wydobywa się miedź, kiedyś znajdowało się tropikalne morze.
  - Były to płytkie morza z niewielką zawartością tlenu przy dnie - dodaje dr Paweł Raczyński z Instytutu Nauk Geologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim i w skrócie wyjaśnia, że to, co opadło na dno, zostało na nim i dzięki temu zachował się obraz życia sprzed ponad 200 milionów lat.
  Ślady prehistorii są także w pozostałych kopalniach miedzi. - Najczęściej znajdujemy kawałki ryb - potwierdza Waldemar Pawlik, geolog z ZG Polkowice-Sieroszowice. - Trafiają do kolekcjonerów i do Uniwersytetu Wrocławskiego.

  W ZG Rudna można zobaczyć muszle. - No i liliowce, skamieniałości zwierzęce przypominające tulipana - dodaje Wojciech Kaczmarek z działu geologii.
  - Z kopalń miedzi otrzymaliśmy 120 okazów - mówi dr Raczyński. - Ale takiej ryby jeszcze nie widziałem. To okaz muzealny.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie znależli

   sas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 23

   Tego dorsza za 8,50 co go wykryła pani PITERA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe ale

   Geo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 21

   Może jakieś dane o wielkości tej ryby? 3m czy 10 cm? Zdjęcie tego nie pokaże.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo