Wystawy w Wałbrzychu pod szczególną ochroną

  Wystawy w Wałbrzychu pod szczególną ochroną

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zobaczymy listy polskich królów, naszych wieszczy. Ubezpieczenie eksponatów pochłonie miliony.
  Dwie niezwykłe wystawy są przygotowywane w Wałbrzychu. Zostaną na nich zaprezentowane eksponaty o ogromnej wartości historycznej i materialnej. Z tego powodu obu przedsięwzięciom mają towarzyszyć nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

  Już w lutym do Muzeum Miejskiego trafi kolekcja około 150 listów, autografów i innych dokumentów pisanych własnoręcznie przez wybitne postaci. W zbiorach są między innymi rękopisy: królowej Bony, Tadeusza Kościuszki, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida czy marszałka Józefa Piłsudskiego. Dokumenty są oryginalne - to największa taka kolekcja w Polsce. Jej właścicielem jest antykwariusz z Pomorza. Jego zbiór będzie prezentowany publicznie po raz pierwszy.

  - Wystawa mogła trafić do Wałbrzycha już w 2009 roku - mówi Marek Stadnicki, dyrektor Muzeum w Wałbrzychu. - Jednak wtedy nie mieliśmy systemu monitoringu. Teraz już działa.
  Jak się nam udało ustalić, koszt ubezpieczenia kolekcji wynosi 2,5 mln zł. Pozostałe szczegóły są otoczone tajemnicą. Dyrekcja Muzeum nie ujawnia na przykład, kiedy przyjedzie konwój z eksponatami zamkniętymi w pancernej kasecie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama