Pokaż swój palec, a wejdziesz do kościoła

  Pokaż swój palec, a wejdziesz do kościoła

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nowatorski sposób sprawdzania obecności w kościele wymyślił wikary z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Gryfowie.
  Przed wejściem do kościoła w czasie mszy dla gimnazjalistów szykujących się do bierzmowania ustawia elektroniczny czytnik. Uczeń przystawia palec do urządzenia, które rozpoznaje go po liniach papilarnych.
  - Czytnik przetwarza dane na cyfrowy numer ucznia. Dzięki temu nie trzeba ręcznie sprawdzać listy obecności - wyjaśnia ksiądz Grzegorz Sowa.

  Uczestnictwo w mszach przed bierzmowaniem jest obowiązkowe. Do tego sakramentu przygotowuje się właśnie 250 uczniów z trzech klas gimnazjum. 90 z nich będzie miało bierzmowanie w tym roku. Młodzież bardzo polubiła elektronicznego stróża.
  - To coś nowego. Każdy chce zostawić ślad swego palca w kościele - mówi Jola Adamczewska, jedna z uczennic.


  Ksiądz Grzegorz już wcześniej wprowadzał nowinki techniczne w innych parafiach. W Bolesławcu przydzielił każdemu uczniowi kod kreskowy, który był później skanowany specjalnym czytnikiem. Lista obecności trafiała do komputera. Podobnie jest teraz, a wydruk listy może dostać każdy rodzic.

  To pierwszy na Dolnym Śląsku tak nowoczesny sposób sprawdzania obecności w kościele. Jednak inne parafie nie pozostają w tyle i też korzystają ze zdobyczy techniki. Wiele z nich ma swoje strony internetowe, a niektóre również profile na portalu społecznościowym Nasza-klasa (np. Świdnica czy Głuszyca). Jeden z wałbrzyskich księży ma też profil na portalu Facebook.
  - Na naszej stronie umieszczamy na bieżąco plan kolędy - wyjaśnia ks. Zenon Stoń, proboszcz parafii w Karpaczu.
  Nowoczesna technika pomaga wiernym i ułatwia pełnienie posługi kapłanom
  W kościele garnizonowym w Jeleniej Górze wierni siedzący w bocznych nawach mogą oglądać mszę na dwóch dużych monitorach. Organista ma przed sobą monitor, na którym widzi ołtarz i wiernych. Obraz przekazują kamery zamontowane w kościele.
  - Mamy również światła włączane pilotem i wkrótce wydamy album o parafii w technice trójwymiarowej - cieszy się proboszcz, ks. Andrzej Bokiej.

  Z kolei w parafii pod wezwaniem Świętego Klemensa w Głogowie w kościele obok konfesjonału wisi domofon. Jeśli ktoś chciałby się wyspowiadać, wystarczy, że zadzwoni. Ksiądz po chwili zejdzie, by udzielić spowiedzi. W sanktuarium w Krzeszowie powstała sala multimedialna z projektorem i systemem nagłośnieniowym.

  Kuranty na wieżach wielu kościołów odtwarzają nagrane wcześniej melodie. Największe z nich - na katedrze w Legnicy - składają się z 22 wielkich dzwonów sterowanych elektronicznie.
  - Nowoczesna technika ułatwia wiernym uczestnictwo w życiu parafii, a kapłanom pełnienie posługi - uważa ks. Piotr Nowosielski z Legnickiej Kurii Biskupiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Coraz więcej ludzi pokazuje takim księciom palec...

   aa.6

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   ...ale środkowy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupi tytuł i jeszcze głupsze komentarze !

   Sylwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

   Z mysleniem mają niektórzy kłopot !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CZYTNIK

   JÓZEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   A NA TACĘ JAK BĘDZIEŻ SPRAWDZAŁ KTO DAŁ, A KTONIE DAŁ ???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ABW, CBŚ, CBA może, Kościół też chce !

   Czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   To teraz już nie tylko ABW, CBŚ, CBA będą inwigilować, zbierać i przetwarzać dane biometryczne, rónież Kościół dołącza się do tego procederu, czy księża aby się nie zapomnieli w swoich działąniach....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Klęska wiary

   rb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   Nadzór elektroniczny w kościele? Proponuję monitoring wideo... na plebanii Wierni będą w każdej chwili zobaczyć jak się prowadzi ksiądz Chcesz nadzorować to sam poddaj się nadzorowi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo dobrze !

   xuvilent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Pozwoli to wyeliminowac przypadkowych,, niby katolików ' którzy niby wierzą ale nie uczęszczają do kościoła.A pózniej wypisują na forach różne bzdury.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejny przykład bezradności Kleru

   Prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   Księża zamiast próbować nawiązać kontakt z młodzieżą wprowadza kolejne obowiązkowe uczestnictwa w:mszach, rekolekcjach, pielgrzymkach itp. Uczestnictwo to poza byciem nie daje żadnej pewności co do...rozwiń całość

   Księża zamiast próbować nawiązać kontakt z młodzieżą wprowadza kolejne obowiązkowe uczestnictwa w:mszach, rekolekcjach, pielgrzymkach itp. Uczestnictwo to poza byciem nie daje żadnej pewności co do przygotowania kandydata do Komunii, bierzmowania,ślubu. Co do komunii to nie udział w lekcjach religii, dodatkowych spotkaniach w kościele , mszach, roratach itp jest wymagane , a jedynie to, aby dziecko odróżniało chleb Eucharystyczny od normalnego. Wszystko inne to dziwactwa Kleruzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nielegalne gromadzenie danych

   kwr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

   o osobach prywatnych przez nieuprawniną do tego instytucję - taki wyrok wydał sąd gdy pracodawca (szpital) zastosował czytniki linii jako urządzenia do ewidencjonowania czasu pracy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama