Sprawa dotyczy ludzkiego życia

  Sprawa dotyczy ludzkiego życia

  Dr Walentyna Wnuk, przewodnicząca Rady Seniorów we Wrocławiu

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Mam prawo jazdy, które było jakiś czas temu weryfikowane przez lekarzy specjalistów przy orzeczeniu o niepełnosprawności będącej wynikiem choroby kręgosłupa.
  Weryfikację przeszłam pomyślnie. Ale zastanawiałam się, czy moja niepełnosprawność może być przyczyną jakiejś niebezpiecznej sytuacji na drodze, czy moja choroba stanowiłaby zagrożenie nie tylko dla mnie, ale i dla innych osób?

  Pomysł grupy posłów, by wprowadzić obowiązkowe badanie lekarskie sześćdziesięcioletnich kierowców, można odbierać jako dyskryminację, bo dziś sześćdziesięciolatkowie są bardzo sprawni intelektualnie i fizycznie.

  Ale przeciętny polski sześćdziesięciolatek ma zdiagnozowane średnio trzy schorzenia. Jeśli wśród nich są choroby kardiologiczne, wzroku, kręgosłupa, warto się temu przyjrzeć naprawdę uważnie i rozważnie. Czy leki, które codziennie przyjmują tacy chorzy kierowcy, nie przeszkadzają im w bezpiecznym kierowaniu autem? A może powodują, że ich percepcja - tak ważna w czasie kierowania samochodem - nie jest jednak najlepsza, a już na pewno nie taka, jak kiedy byli zdrowi?

  Ciągle słyszymy, że wypadki powodują młodzi ludzie mający skłonność do szybkiej i brawurowej jazdy, ale może osoby po sześćdziesiątce są równie znaczącą grupą? Przede wszystkim jednak tę inicjatywę ustawodawczą grupy posłów powinny poprzedzić w pierwszej kolejności szczegółowe analizy raportów z policji drogowej, z których jednoznacznie musiałoby wynikać, że większość powodujących wypadki to rzeczywiście ludzie w wieku powyżej sześćdziesięciu lat, a nie młodzi, o czym, jak wspomniałam, większość z nas jest przekonana.

  Sprawa jest naprawdę bardzo ważna, bo dotyczy życia człowieka, a właściwie wielu ludzi, bo i kierowców, i pasażerów, i pieszych.
  Wprowadzenie obowiązkowych badań byłoby, moim zdaniem, wyrazem troski o kierowców, a nie tylko o osoby poszkodowane.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama