Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Wrocławska stawia na Japończyków

Jerzy Wójcik
Dwaj prorektorzy Politechniki (po prawej) z Japończykami
Dwaj prorektorzy Politechniki (po prawej) z Japończykami Archiwum Politechniki Wrocławskiej
Dwójka studentów Politechniki Wrocławskiej już uczy się w Japonii. A z Kraju Kwitnącej Wiśni właśnie wróciła delegacja naszej uczelni złożona z prorektorów, z kolei na wiosnę do Wrocławia ściągną Japończycy.

To oznacza, że Politechnika Wrocławska postawiła na współpracę z bardzo silnymi partnerami naukowymi.

W tym roku, w ramach programu Visiting Professors, do Wrocławia może przyjechać prof. Shigehiko Sasa z uczelni w Osace. Wybitny japoński naukowiec wynalazł najmniejszy na świecie tranzystor. Chętnie podzieli się wiedzą z naszymi naukowcami. Ale nie tylko on. W kwietniu do Wrocławia ma przyjechać cała delegacja Japończyków, która będzie sprawdzać jak wyglądają laboratoria Politechniki Wrocławskiej i czym zajmują się nasi naukowcy. Japończycy twierdzą, że przyjechaliby wcześniej, ale... boją się naszej zimy.

Skąd takie zainteresowanie wrocławską uczelnią? To efekt wizyty aż trzech prorektorów naszej uczelni w Japonii. Odwiedzili oni Osakę oraz Kioto, wielkie akademicki ośrodki w Japonii, prezentując badania naszych naukowców oraz studia prowadzone w języku angielskim.

- Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się aż tak wielkiego zainteresowania ze strony Japończyków - przyznaje prorektor ds. rozwoju naszej uczelni, prof. Cezary Madryas. - Potraktowano nas jako równorzędnych partnerów, a na miejscu okazało się, że prowadzimy wiele podobnych badań - dodaje Madryas.

Politechnika uzgodniła z Japończykami, że rozpoczną współpracę głównie w dziedzinie nanotechnologii, telekomunikacji i łączności. Na czym będzie ona polegała? Nasi naukowcy tłumaczą, że wszystko rozstrzygnie się podczas kwietniowej wizyty Japończyków, jednak już teraz wiadomo, że chodzi o wyjazdy głównie naszych studentów na staże do Japonii oraz prace we wspólnych, polsko-japońskich zespołach badawczych.

Politechnika jest jedną z pierwszych polskich uczelni, która postawiła na współpracę z Japończykami. Co ciekawe, nasi studenci już uczą się ich języka. Na Politechnice Wrocławskiej na specjalny fakultet z języka japońskiego dobrowolnie chodzi aż 300 osób. Kolejnych 60 uczy się japońskiego na Uniwersytecie Ekonomicznym. W tym momencie w Japonii na stażu jest już dwóch studentów wydziału architektury Politechniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska