Teatr zza krat

  Teatr zza krat

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Spotykają się tylko dwa razy w tygodniu. Ale te kilka godzin daje im takie poczucie wolności, jakiego za murami więzienia chyba nie mieli. W Zakładzie Karnym przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu, pod okiem Elżbiety Golińskiej, więźniarki i więźniowie zamieniają się w prawdziwych aktorów.
  Jesteś piękne mówię życiu / Bujniej już nie można było / Bardziej żabio i słowiczo /Bardziej mrówczo i nasiennie / Szarpię życie za brzeg listka / Przystanęło? Dosłyszało? / Czy na chwilę choć raz jeden / Dokąd idzie - zapomniało?".

  Wzruszona Agnieszka recytuje wiersz Wisławy Szymborskiej przed publicznością zgromadzoną w świetlicy Zakładu Karnego przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Ładna trzydzie-stopięciolatka "Allegro ma non troppo" wygłasza w długiej czarnej spódnicy i eleganckiej bluzce.
  Tydzień przed premierą brama więzienia zatrzasnęła się za jej plecami. Stanęła na ulicy wolna i poszła do domu. Ale wróciła tuż przed świętami Bożego Narodzenia - przecież pracowała w więziennym teatrze od maja i nie mogła go tak porzucić. Nawet dla wolności.

  - Za każdym razem powrót do celi był tylko chwilą, w której czekałam na kolejną próbę - uśmiecha się, szczęśliwa tego wyjątkowego dnia, kiedy salę świetlicy wypełniły oklaski zaproszonych gości. I przyznaje, że wróciła do więzienia, by pokazać, że można spełnić swoje marzenia. Dziewiarka-krawiec, aktorka amator teraz szuka pracy i własnej drogi w życiu. Może Szymborska jej w tym pomoże?

  ***
  Osiem kobiet i trzynastu mężczyzn z wrocławskiego Zakładu Karnego przy ulicy Kleczkowskiej wystąpiło w teatralnych spektaklach. Więzienni artyści po przedświątecznej premierze będą pokazywać etiudy współosadzonym. Na premierę gości zaprosiła Elżbieta Golińska, aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego i zarazem reżyserka więziennych etiud.
  Ich talenty, zaangażowanie, a także niezwykłe miejsce, w którym rzecz się odbywała, poruszyły widzów.
  Te aktorzy pokazali w świetlicy za murami, w skromnej scenografii. Ich talenty, zaangażowanie, a także niezwykłe miejsce, w którym rzecz się odbywała, poruszyły widzów. Kobiety pokazały "Stacyjkę Satie" (Eric Satie to francuski kompozytor z przełomu XIX i XX wieku, którego muzykę wykorzystano w spektaklu), etiudę opartą na wierszach Wisławy Szymborskiej. Zgromadzone na tytułowej stacyjce, pod zegarem wskazującym godzinę piątą, prowadziły poetyckie rozważania o rzeczywistości. Mężczyźni pokazali zabawną "Próbę orkiestry", w której grali na instrumentach, jakie łatwo znaleźć w każdym domu - miednicy z dzbanem z wodą, metalowej półce łazienkowej czy gumowym zajączku. W powstaniu tej etiudy bez słów pomógł Zbigniew Szymczyk, tancerz-mim z Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

  ***
  "Nienawiść". Im jest głębsza, tym bardziej niebezpieczna, zdawała się przekonywać trzydziestolatka w zamaszystej spódnicy i kolorowej kamizelce.
  "Spójrzcie, jaka wciąż sprawna,
  jak dobrze się trzyma
  w naszym stuleciu nienawiść.
  Jak lekko bierze wysokie przeszkody.
  Jakie to łatwe dla niej - skoczyć, dopaść.
  (...) Mówią, że ślepa. Ślepa?
  Ma bystre oczy snajpera
  i śmiało patrzy w przyszłość
  - ona jedna".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama