Mimo mroźnej zimy, nie ma kolejek po sól drogową z kopalni...

  Mimo mroźnej zimy, nie ma kolejek po sól drogową z kopalni

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Tylko awaria ładowarki spowodowała, że przed magazynem soli na szybie SW1 w kopalni Polkowice-Sieroszowice utworzyła się kolejka ciężarówek oczekujących na załadunek.
  Zdenerwowani kierowcy czekali na załadunek wiele godzin. W tym sezonie taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. Na co dzień, tylko czasami przed magazynem można zobaczyć kilka samochodów.
  Transportowana stąd sól jest używana do posypywania dróg i chodników, a ponieważ zima w pełni, to klientów nie brakuje. Handlem zajmuje się spółka KGHM Metraco. Harmonogram odbioru ustalony jest już do końca przyszłego tygodnia.

  - Z kilkudniowym wyprzedzeniem dzwonimy do poszczególnych firm i kierowcy przyjeżdżają po odbiór soli w konkretnym terminie, po to, by nie stać w kolejkach - mówi Stanisław Szmigiel, dyrektor biura surowców w KGHM Metraco.

  Dziennie kopalniany magazyn opuszcza, średnio, 120 samochodów z około trzema tysiącami ton soli.
  Firma robi wszystko, by uniknąć sytuacji z ubiegłego roku, kiedy w styczniu przed szybem ustawiały się kilometrowe kolejki ciężarówek. Wtedy zima nagle wróciła, a zarządcom dróg skończyły się zapasy. Niektórzy nie robią ich, bo nie mają magazynów. Sprzedano wtedy aż 66 tysięcy ton soli, co było rekordem miesięcznym w historii zakładu.

  - Jesteśmy przygotowani do zimowego utrzymania nawierzchni - mówi Dariusz Zajączkowski z głogowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. - Mamy 200 ton soli w magazynie. Jeśli będzie gołoledź to wystarczy nam na tydzień, a jeśli nie, to nawet do końca zimy.

  Dodaje, że GDDKiA ma stałe zamówienie na sól, z rocznym wyprzedzeniem. Ale z ubiegłorocznej lekcji w KGHM Metraco wyciągnięto wnioski, z myślą o pozostałych odbiorcach.
  - Obecnie pracują dwie ładowarki zamiast jednej i każda z nich ma łyżkę o większej pojemności, co przyspiesza załadunek - dodaje dyrektor Szmigiel.

  Szacuje się, że w tym sezonie zimowym KGHM sprzeda 250 tys. ton soli drogowej.
  - Wydobywana w kopalni Polkowice - Sieroszowice sól posiada atest higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny na sól drogową do zwalczania gołoledzi oraz opinię Instytutu Badawczego Dróg i Mostów na stosowanie soli do posypywania dróg - mówi Anna Osadczuk, rzecznik KGHM.
  Największymi odbiorcami są Zarządy Dróg Wojewódzkich i Oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z południowo - zachodniej Polski, a także służby utrzymujące zimowy stan nawierzchni w aglomeracjach miejskich na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, Małopolsce oraz w województwie Lubuskim.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama