Porcelana Wałbrzych wraca do gry

  Porcelana Wałbrzych wraca do gry

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Porcelana Wałbrzych wraca do gry
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Dariusz Gdesz

  To jeszcze maleńkie światełko w tunelu, a nie światła pędzącego pociągu, ale trzeba przyznać, że drgnęło - wyjaśnia Marek Błażków, prezes zarządu Fabryki Porcelany "Wałbrzych" S.A.

  W firmie, po ostatnich chudych latach, pojawiły się wyraźne oznaki poprawy. W grudniu zawarto układ z wierzycielami. Dwie trzecie z nich zgodziło się na redukcję długów. Dziewiętnastu, którym fabryka jest winna kwoty do 2000 zł, zostanie spłaconych w całości. Pięćdziesięciu, którym zalega z wyższymi kwotami, zgodziło się na 40-procentową redukcję długu.

  Ponadto od września fabryka zwiększyła sprzedaż aż o 30 procent. Stało się tak, bo firma podpisała umowy z kilkoma dobrymi klientami. Bardzo korzystna była zwłaszcza ta zawarta ostatnio z odbiorcą działającym na rynku ukraińskim.
  - To duża sieć hipermarketów z materiałami budowlanymi i wyposażeniem wnętrz. Porozumienie opiewa na kwotę 500 tysięcy euro w skali roku - mówi Błażków.

  Jego zdaniem, wpływ na wzrost zainteresowania ich produktami ma to, że firmy coraz rzadziej kupują tanią i słabszej jakości porcelanę.
  - Widać to na targach. Odbiorcy nie chcą już byle czego. Nasze produkty mają wysoką jakość. Teraz trzeba tylko sprawić, żeby klienci wybierali porcelenę właśnie z naszej firmy - mówi prezes. - To o tyle łatwiejsze, że na skutek dotykającego branżę kryzysu wykruszyło się sporo konkurentów - dodaje. W Wałbrzychu nie produkuje już fabryka Książ.

  Częściej zaczęli się pojawiać klienci z Włoch i Czech.
  - A te kraje zawsze słynęły z produkcji doskonałej porcelany - mówi Błażków.
  Firma sprzedaje też między innymi do Francji, Egiptu i krajów skandynawskich. Dziś zatrudnia 240 osób, w tym prawie 220 przy produkcji.

  Fabryka Porcelany "Wałbrzych" to jeden z najjaśniejszych punktów na mapie tej branży w regionie. Na lepsze czasy czekają też w wałbrzyskiej fabryce porcelany "Krzysztof". Również w "Karolinie" w Jaworzynie Śląskiej liczą, że sytuacja na rynku w tym roku zacznie się normować.

  - Na szczęście udało nam się wyjść z kryzysu obronną ręką, nie ogłaszając upadłości - mówi Andrzej Miszczak, wiceprezes zarządu Zakładów Porcelany Stołowej "Karolina" sp. z o.o. Firma przeprowadziła restrukturyzację i zmniejszyła zatrudnienie. Teraz już nie planuje zwolnień.

  - Znaleźliśmy klientów, m.in. na rynku tureckim. Walczymy o kolejne zamówienia. Mamy bardzo dobre produkty. Jako jedyni w Polsce wytwarzamy porcelanę kremową - zachwala Miszczak.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama