Dziś 6 stycznia? Za rok już wolne

  Dziś 6 stycznia? Za rok już wolne

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Posłowie PO chcą, by za rok dzień Trzech Króli był wolny dla wszystkich. Na razie ze święta cieszą się tylko pracownicy łódzkiego magistratu
  Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki od dwóch lat walczy, by Trzech Króli było dniem wolnym od pracy. W tym roku, nie zważając na to, że posłowie dwukrotnie odrzucili obywatelski projekt ustawy w tej sprawie (w październiku 2008 roku i w lipcu 2009 roku), zarządził, że 6 stycznia łódzki magistrat będzie zamknięty.

  Jego pracownicy odrabiają to święto, pracując kwadrans dłużej w dniach 4-16 stycznia.

  Szykuje się jednak przełom. Posłowie PO, do tej pory konsekwentnie głosujący przeciw, sami złożyli w Sejmie projekt ustanawiający święto Objawienia Pańskiego dniem wolnym od pracy.
  Wrocławski poseł PO Stanisław Huskowski tłumaczy, że jego partia wbrew pozorom nie wykonała wolty.

  - Głosowaliśmy przeciw nie dlatego, że nie lubimy Trzech Króli - uśmiecha się Huskowski. - Polski po prostu nie stać na dodatkowy dzień wolny od pracy. Nasz nowy projekt rozwiązuje ten problem. W zamian z kodeksu pracy ma zniknąć zapis, że w wypadku gdy święto państwowe czy religijne przypada w sobotę, pracownikowi należy się wolne w inny dzień.
  Ile stracimy na tej zmianie? Autorzy projektu sprawdzili, że w ciągu najbliższych 10 lat co roku mielibyśmy do odebrania średnio od 1,4 do 1,7 dnia wolnego za święta wypadające w sobotę.
  Huskowski dodaje, że do uchwalenia nowych przepisów droga jeszcze daleka. Posłów czekają bowiem pertraktacje ze związkami zawodowymi.
  Jerzy Kropiwnicki od dwóch lat walczy, by Trzech Króli było dniem wolnym od pracy.
  Janusz Łaznowski, szef dolnośląskiego Zarządu Regionu Solidarności, zapewnia, że związek będzie uważnie przyglądać się projektowi.
  Natomiast Zbigniew Sebastian, szef Dolnośląskiej Izby Gospodarczej, która reprezentuje firmy z naszego regionu, nie kryje sceptycyzmu.
  - Sejm ma naprawdę poważniejsze sprawy niż debatowanie o wolnym w Trzech Króli - zżyma się Sebastian.

  We wrocławskim urzędzie miejskim nikt się nawet nie zastanawiał nad dołożeniem urzędnikom dodatkowego wolnego.
  - Wolne od pracy są tylko te dni, które wyznacza ustawa - podkreśla szef biura prasowego Paweł Czuma. - Dodatkowe święto ograniczałoby dostęp wrocławian do urzędu.
  Co ciekawe, prezydent Jerzy Kropiwnicki nie będzie dziś odpoczywał. Przewodniczący łódzkiej rady miejskiej właśnie na 6 stycznia zwołał nadzwyczajną sesję. A na niej prezydent oczywiście być musi.
  Do 1960 r. święto Trzech Króli było w Polsce dniem wolnym. Dziś 6 stycznia nie pracują między innymi Niemcy, Austriacy, Grecy, Hiszpanie, Słowacy, Włosi, Szwedzi, Szwajcarzy oraz Finowie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czytaj ze zrozumieniem

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   @jojo: To nie jest rozmyślanie o kolejnym wolnym z przeznaczeniem na byczenie się, tylko PRZYWRÓCENIE wolnego dnia w wielkie święto. Przykre tylko, że ma się to odbyć na zasadzie handlu "coś za...rozwiń całość

   @jojo: To nie jest rozmyślanie o kolejnym wolnym z przeznaczeniem na byczenie się, tylko PRZYWRÓCENIE wolnego dnia w wielkie święto. Przykre tylko, że ma się to odbyć na zasadzie handlu "coś za coś". Dowodzi to, ze dla tzw. polityków wszystko jest przeliczalne. Argumentowanie, że "nie stać nas na kolejne święto", to żałosna demagogia. Nikt naprawdę nie wie, ile dobra narodowego jest codziennie marnowane przez nieudolne rządzenie lub rozkradane przez nową i starą nomenklaturę. Sprawa Święta Objawienia Pańskiego pokazuje, że duch jest coraz mocniej odsuwany na margines przez materię. A ta i tak w proch się obróci, razem z wszystkim co doczesne. Ale kto się dzisiaj nad tym zastanawia...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mniej wolnego

   jojo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Po tej ustawie, wyjdzie na to ze będzie mniej wolnego w całym roku :/ Lepiej niech będzie jak jest i nich posły-osly raczą zając się ważniejszymi sprawami, ludzie nie maja co do garnka włożyć, lub...rozwiń całość

   Po tej ustawie, wyjdzie na to ze będzie mniej wolnego w całym roku :/ Lepiej niech będzie jak jest i nich posły-osly raczą zając się ważniejszymi sprawami, ludzie nie maja co do garnka włożyć, lub gina na drogach, a oni o kolejnym wolnym rozmyślają. Paranoja....zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama