W prawosławnych i greckokatolickich domach zaczynają się...

  W prawosławnych i greckokatolickich domach zaczynają się dziś święta

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zgodnie z kalendarzem juliańskim, dziś przypada wigilia Bożego Narodzenia. Na Dolnym Śląsku do świątecznych stołów zasiądzie kilka tysięcy łemkowskich i ukraińskich rodzin.
  Podczas wieczerzy będą dzielić się prosforą i jeść postne potrawy, m.in. keselycię - tradycyjny gęsty żur z owsianej mąki. Wieczorem spotkają się na nabożeństwach w prawosławnych i greckokatolickich cerkwiach.

  Lubiński zegarmistrz Oleg Herejczak na czas świąt zamyka zakład.
  - Inni biorą urlopy z pracy, piszą dzieciom zwolnienia ze szkół - mówi Herejczak.

  IV Liceum Ogólnokształcące w Legnicy, z ukraińskim językiem nauczania, dziś pracuje jeszcze w miarę normalnie, choć nastrój świątecznego podniecenia utrzymuje się tu od Nowego Roku. Jutro i pojutrze szkoła będzie zamknięta. Część uczniów, którzy mieszkają w głębi Polski, rozjechała się do domów jeszcze w grudniu i wróci dopiero po niedzieli.
  - Zgodnie z tradycją szkoły, 18 stycznia, w wigilię święta Jordanu, spotkamy się wszyscy na wieczerzy - zapowiada dyrektor Anna Hawrylczak-Małańczak.

  W drugi dzień świąt po Legnicy i okolicznych wioskach ruszą wertepy - łemkowscy kolędnicy z rozpisanymi na role przedstawieniami o Bożym Narodzeniu.

  Ksiądz Bogdan Harasim, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Zamienicach, chodzi z dziećmi po kolędzie. Przebiera się jak wszyscy - czasem za Żyda, czasem za Pastuszka.
  - Wszędzie widzimy uśmiechnięte twarze ludzi - opowiada. - I Polacy, którzy świętowali Boże Narodzenie wcześniej, uchylają drzwi. "A niech też do nas ksiądz przyjdzie" - zapraszają.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama