Co oznacza "K+M+B 2010"

  Co oznacza "K+M+B 2010"

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z o. Mieczysławem Hałaszką, oblatem, proboszczem wrocławskiej parafii NMP Królowej Pokoju.
  Dziś chrześcijańskie święto Trzech Króli. Jakie jest jego znaczenie.

  Tak naprawdę, "Trzech Króli" to liturgiczne święto Objawienia Pańskiego. To jedno z największych świąt chrześcijaństwa, które uświadamia nam, że Chrystus narodził się nie tylko dla narodu wybranego, ale dla całego świata. Reprezentanci świata pogan, czyli tzw. Trzej Królowie czy też Mędrcy ze Wschodu, składają pokłon Zbawicielowi, pokazując, że tak czyni cały świat.


  Dlaczego to święto obchodzimy akurat 6 stycznia?

  Po pierwsze dlatego, że Mędrcy ze Wschodu musieli pokonać pewien dystans, nie pojawili się przecież od razu pod stajenką w Betlejem. A dokładną datę określili astronomowie, analizując konstelacje gwiezdne, bo wiadomo, że Magów prowadziła do Jezusa gwiazda betlejemska.

  Jak święto jest obchodzone w tradycji ludowej, a jak w liturgii kościelnej?

  W tradycji ludowej mamy przede wszystkim figury Mędrców, które ustawia się przy stajence w żłóbku. Z ciekawszych, nie zawsze pamiętanych tradycji, kultywowanych 6 stycznia, jest zabawa przy posiłku. W ciastku czy w pączku chowa się orzech. Osoba, która na niego trafi, staje się królem i obejmuje rządy w tym dniu. Natomiast liturgia ma specjalny formularz na uroczystość Objawienia Pańskiego. Bynajmniej nie oddaje się wtedy czci Mędrcom, tylko Chrystusowi, Królowi Wszechświata, Temu, który przyszedł zbawić wszystkich ludzi.

  Skąd się wziął zwyczaj święcenia złota i kadzidła oraz pisania na drzwiach "K+M+B"?\

  Ponieważ Mędrcy złożyli Dzieciątku dary: mirrę, złoto i kadzidło. Kreda potrzebna jest, by pisząc na drzwiach "Kacper, Melchior, Baltazar" oznaczyć, że to jest dom chrześcijanina. Kiedyś było tak, że ksiądz chodząc po kolędzie omijał domy, które nie były oznaczone na drzwiach imionami Trzech Króli. Dziś się to zatarło i wielu ludzi nie oznacza już drzwi wyraźnie na zewnątrz, tylko gdzieś w środeczku niewielkimi literami, by ktoś, Broń Boże, nie zauważył. Ale na szczęście zwyczaj pozostał.

  Dlaczego święto Trzech Króli powinno być dniem wolnym od pracy?

  Ranga tego święta jest dokładnie taka sama jak Bożego Narodzenia - dla katolika jest więc bardzo ważne i obowiązkowe. Z tego punktu widzenia 6 stycznia powinien być więc dniem wolnym od pracy, jak jest w wielu krajach. Zresztą w Polsce aż do lat 60. też tak było. Mogłoby to się stać na przykład kosztem innych, mniej ważnych świąt, np. drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia...

  ... lub 1 Maja.

  Na przykład. Ale nie chciałbym się mieszać do polityki. Niech się o to martwią parlamentarzyści.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama