Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy na nowy rok

Joanna Ćwiek
Marcin Osman
Najważniejsze zmiany w prawie: urlop tacierzyński, OFE mniej zabiera, bank przenosi konto

W tym roku wchodzą w życie przepisy, które mają przede wszystkim ułatwić nam życie. Łatwiej będzie zmienić bank i odliczyć podatek VAT. Bezrobotni otrzymają wyższe zasiłki. Będzie więcej unijnych pieniędzy na założenie własnej firmy. Znikną także niektóre opłaty, na przykład za wyrobienie dowodu osobistego.

Mniejsze opłaty na OFE

Od 1 stycznia prowizja, którą pobiera OFE, jest zmniejszona z 7 proc. do 3,5 proc. Oznacza to, że więcej pieniędzy pozostanie na kontach emerytów.

Tatusiowie na urlopie
Od tego roku świeżo upieczonym ojcom przysługuje prawo do tygodniowego urlopu tacierzyńskiego. Ten urlop nie może przejść na matkę. Jeśli mężczyzna nie wykorzysta tego fakultatywnego urlopu - macierzyński przepadnie. Ojciec będzie mógł wziąć urlop w ciągu roku.

Dowody za darmo

Dowody osobiste są już wydawane za darmo. Wyrobienie nowego dokumentu będzie bezpłatne, bez względu na to, czy dokument zostanie zgubiony, zniszczony lub skradziony. Nie zapłacą za nowy dowód także ci, którzy ubiegają się o niego po raz pierwszy albo będą musiały go wymienić z powodu zmiany np. nazwiska.

Dłuższy macierzyński

Od 1 stycznia pracownikom lub osobom opłacającym składkę na ubezpieczenia chorobowe będzie przysługiwał fakultatywny urlop wychowawczy. Jego wymiar będzie zależał od liczby urodzonych dzieci. Jeśli matka urodzi jedno dziecko, ojciec lub matka będą mogli skorzystać z dwóch tygodni dodatkowego wolnego na opiekę nad dzieckiem. Jeśli natomiast przy jednym porodzie urodzi się co najmniej dwoje dzieci, wymiar urlopu wyniesie trzy tygodnie. Dodatkowe wolne na opiekę nad dzieckiem trzeba będzie wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego.

Mniej salonów gier

Prawdziwa rewolucja czeka miłośników hazardu. Ustawa o grach i zakładach wzajemnych wydała wojnę jednorękim bandytom. Punkty gier, w których stoją automaty o niskich wygranych będą stopniowo znikać z rynku. Będą one mogły działać do czasu wygaśnięcia zezwoleń na prowadzenie automatów. Stare koncesje nie będą przedłużane, a nowe pozwolenia - nie będą wydawane. Tylko w salonach gier i w punktach przyjmowania zakładów wzajemnych będzie można uprawiać hazard. Wstęp do ośrodków gier oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych będą miały wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Pracownicy ośrodków gier, osoby sprzedające losy czy przyjmujące zakłady wzajemne będą zobowiązane kontrolować wiek uczestników gier. Wzrosną także podatki od gier losowych.

Łatwiej przenieść konto

Już od dziś każdy z nas łatwiej i szybciej niż do tej pory może przenieść swoje konto . Obowiązuje rekomendacja Związku Banków Polskich, wprowadzająca nowe, bardziej przyjazne dla klientów zasady przenoszenia ROR. Zgodnie z nią to nowy, wybrany przez klienta bank, a nie on sam będzie zobowiązany załatwić wszelkie biurokratyczne, czasochłonne formalności związane z zamknięciem starego rachunku, przekazaniem zgromadzonych na koncie środków. Wystarczy, że klient przekaże nowemu bankowi odpowiednie pełnomocnictwa.

Są już e-sądy
Zaczęło funkcjonować elektroniczne postępowanie upominawcze, czyli tzw. e-sąd. Będzie on rozstrzygał najprostsze pozwy o zapłatę w trybie upominawczym. Wszystkie pozwy skierowane drogą elektroniczną trafią do jednego z wydziałów lubelskiego sądu rejonowego. Osoba wnosząca pozew będzie się musiała zalogować na specjalnej stronie internetowej i uiścić przekazem elektronicznym opłatę sądową. Strona ta pod adresem www.e-sad.gov.pl ma być dostępna od 1 stycznia.

Dziennik Ustaw za darmo

Od 1 stycznia 2010 r. Rządowe Centrum Legislacji zapewnia bezpłatny wgląd i pobranie ze swoich stron internetowych Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego. Darmowy Dziennik Ustaw i Monitor Polski w formie elektronicznej będzie udostępniany także przez organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego.

Emerytury pomostowe

Od początku stycznia pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze zobowiązani będą do odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Obowiązek ten nakłada na pracodawców ustawa o emeryturach pomostowych. Podstawę wymiaru składek na Fundusz Emerytur Pomostowych stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Stopa procentowa składki na Fundusz Emerytur Pomostowych wynosi 1,5 proc. podstawy jej wymiaru. Składka jest w całości finansowana przez płatnika składek.

Dostaniesz nową kartę

W tym roku masz też dużą szansę na to, że bank wymieni ci kartę płatniczą z paskiem magnetycznym na bardziej nowoczesną i bezpieczniejszą - z mikroprocesorem (o ile jeszcze tego nie zrobił). Zgodnie z ustaleniami walnego zgromadzenia ZBP od 1 stycznia 2011 r. taki mikroprocesor powinny posiadać wszystkie nowo wydawane karty płatnicze w Polsce. Wiąże się to z budową europejskiego systemu SEPA, czyli Jednolitego Obszaru Płatności w Euro.
Niektóre banki już wymieniły wszystkie karty. Pierwszy był BZ WBK, który obecnie wydał już ponad 2,2 mln kart. Operację wymiany kart przeprowadziły też już m.in. Deutsche Bank, Pekao. Do wymiany pozostało jeszcze jednak aż 25 milionów zwykłych plastików. Na razie chipów nie wprowadziły jeszcze m.in. PKO BP, Polbank, Raiffeisen, Euro Bank, BGŻ. W tym roku przynajmniej powinny zacząć wymianę.

Lekcje polskiego dla dzieci

Od nowego roku ruszają nowe formy wsparcia dla uczniów powracających do polskich szkół z emigracji oraz dla cudzoziemców uczęszczających do polskich szkół. Nowe przepisy przewidują dodatkowe zajęcia z jęz. polskiego dla uczniów, którzy mają z nim kłopoty, oraz zajęcia wyrównawcze z większości przedmiotów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska