100 lat Politechniki Wrocławskiej

  100 lat Politechniki Wrocławskiej

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  To będzie pełen emocji i wydarzeń rok na Politechnice Wrocławskiej. Do naszego miasta mają przyjechać znani na całym świecie politycy oraz naukowcy, udziału nie wykluczyli nobliści.
  15 stycznia Politechnika uroczyście rozpocznie obchody 100-lecia uczelni technicznych we Wrocławiu. Wczoraj ogłosiła ich program.

  100 lat temu w stolicy Dolnego Śląska powstała Technische Hochschule, czyli wyższa szkoła techniczna stworzona przez Niemców. Na jej otwarcie przybył sam cesarz Wilhelm II, któremu nadano pierwszy doktorat honoris causa. Po 1945 roku Politechnika Wrocławska kontynuowała tradycje zarówno tej szkoły, jak i Politechniki Lwowskiej, działając początkowo jako Uniwersytet i Politechnika we Wrocławiu. Politechnika Wrocławska działa samodzielnie od 1950 roku.
  - Organizując uroczyste obchody 100-lecia uczelni technicznych, chcemy podsumować i uhonorować dorobek naukowy wszystkich uczelni działających w przeszłości - tłumaczy prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki.

  W święto zaangażują się także studenci, którzy zaproponują wrocławianom wiele imprez i wspólne świętowanie.

  - Mieszkańcom miasta w ciekawej formie pokażemy, jak przez lata rozwijało się nasze środowisko naukowe - mówi rektor.
  Dlatego we Wrocławiu będziemy gościć zaprzyjaźnionego rektora Politechniki Lwowskiej Jurija Bobało, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, a uczelnia czeka na potwierdzenie wizyty kanclerza Niemiec Angeli Merkel.
  Podczas imprez Politechnikę Wrocławską będą reprezentować piękne kobiety.
  Podczas imprez Politechnikę Wrocławską będą reprezentować piękne kobiety. Uczelnia spośród swoich najpiękniejszych studentek wybrała 25 tak zwanych muz Politechniki. To studentki uczelni, które wybrano w specjalnie zorganizowanym castingu (chętnych było ponad 60). Wygrały, bo są urodziwe i dobrze się uczą. Pojawią się na imprezach i plakatach uczelni.
  Wiele niespodzianek przygotował też samorząd studencki. Czekają nas m.in. pokazy osiągnięć kół naukowych, aukcje obrazów i zdjęć przygotowanych przez żaków.

  Wielkie święto

  Znamy już częściowy harmonogram najważniejszych wydarzeń w ramach święta
  15 stycznia - uroczysta inauguracja obchodów w Operze Wrocławskiej
  13 lutego - bal charytatywny w auli Politechniki
  10-15 maja - wyjątkowo bogate w wydarzenia studenckie Juwenalia
  15 maja - otwarcie wystawy poświęconej architekturze i historii Politechniki w Muzeum Architektury
  12 czerwca - zjazd pierwszego rocznika absolwentów Politechniki
  15 listopada - główne uroczystości 100-lecia oraz święto wrocławskich uczelni. Mają się na nich pojawić kanclerz Niemiec Angela Merkel i przewodniczący europarlamentu Jerzy Buzek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oj chłopie nie marudź

   henry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 19

   Czy wszystko co zostało na wschodzie było takie fajne. Moja rodzina stamtąd pochodzi. Do kraju przesiedlone zostały już tylko kobiety i chłopcy. Mężczyźni zostali pomordowani przez banderowców....rozwiń całość

   Czy wszystko co zostało na wschodzie było takie fajne. Moja rodzina stamtąd pochodzi. Do kraju przesiedlone zostały już tylko kobiety i chłopcy. Mężczyźni zostali pomordowani przez banderowców. Taki to twój wschód. Nie wszyscy mają miłe wspomnienia. Rozumiem, że uczelnie lwowskie to nie upa, lecz czasy te same. Szanujmy się i niekoniecznie spoglądajmy na co dzień w przeszłość, bo można zwariować. Pozdrawiamzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To żadne 100 lat

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 13

   Nie ma żadnej ciągłości pomiędzy pruską a polską szkołą wyższą. Nie potrafimy sięgać do tradycji uczelni lwowskich? Takie to stulecie, jak Hala Stulecia upamiętniająca sto lat zwycięstwa Prusaków...rozwiń całość

   Nie ma żadnej ciągłości pomiędzy pruską a polską szkołą wyższą. Nie potrafimy sięgać do tradycji uczelni lwowskich? Takie to stulecie, jak Hala Stulecia upamiętniająca sto lat zwycięstwa Prusaków nad Napoleonem. W szeregach armii napoleońskiej walczyli Polacy, pod Lipskiem zginął książe Poniatowski, a my wrocławianie kultywujemy tradycję pruską. Jakich rocznic jeszcze się doszukamy?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama