Powiat Legnicki: Odnawiają serca miast

  Powiat Legnicki: Odnawiają serca miast

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na jaworskim Rynku kładą kolorową kostkę. W Złotoryi i Legnicy też trwa remont starówki

  - Rozkopany Rynek jest najgorszą wizytówką miasta - mówi jaworzanka Maria Pawlicka. - Ale chyba warto zaczekać, bo po remoncie będzie tu naprawdę pięknie.
  Mimo mroźnej zimy robotnicy rozpoczęli prace na głównej płycie Rynku. Do września mają położyć nową nawierzchnię - trzykolorową: szarą, czarną i czerwoną.
  - Rynek to serce miasta, dlatego robimy tutaj wszystko porządnie, aby przetrwało przez co najmniej 200 lat - zapewnia burmistrz Artur Urbański. - Kostka i płyty, które położymy, będą wygładzone tak, aby panie mogły bezpiecznie wybrać się tutaj na spacer w szpilkach.


  Prace przy wymianie nawierzchni rozpoczęły się przed dwoma laty. Robotnicy zdjęli stare, śliskie płyty z epoki gierkowskiej. Po tzw. płomieniowaniu stały się szorstkie i są wykorzystane na chodniki w starej części miasta. Dodajmy, że podczas prac przy wymianie sieci kanalizacyjnej i innych mediów nie odkryto jednak
  średniowiecznych tuneli, na co liczyli niektórzy mieszkańcy.

  W sercu Jawora zostaną ustawione stylizowane latarnie i ławki. Robotnicy zdzierają również asfalt z ulic wokół Rynku i kładą kostkę.
  Inwestycja kosztować będzie Jawor około 6 mln zł. Miasto stara się o częściową refundację tej kwoty ze środków unijnych.
  - Na pewno po zakończeniu robót Rynek ożyje - zapewnia burmistrz. - Pojawią się ogródki gastronomiczne. Niestety, nie mamy możliwości odnowienia budynków, bo lokatorzy, którzy wykupili mieszkania, nie zgadzają się na to.

  W Złotoryi także trwa rewitalizacja starego miasta. Na kilku ulicach i placu Niepodległości położono nową kostkę, zamontowano stylowe lampy, które tworzą specyficzny klimat starego miasta. Wzdłuż murów obronnych powstały ścieżki spacerowe, ustawiono nowe oświetlenie i odkryto stare studnie miejskie. Kolejny etap prac to odnowienie dwóch zabytkowych fontann i murów obronnych, a w dalszej kolejności odrestaurowanie Baszty Kowalskiej.

  W sierpniu tego roku, planowane jest także zakończenie wymiany nawierzchni na legnickim Rynku. Prace rozpoczęły się dwa lata temu.  Czy popierasz wydawanie milionów złotych na odnowienie miejskich starówek?
  Podyskutuj na www.gazetawroclawska.pl

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo