Złota seria raz i dwa

  Złota seria raz i dwa

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dobrze się dzieje, kiedy pracownicy naukowi znajdują swoje miejsce w macierzystych uczelniach.
  Korzyść jest obopólna - strony takiego szlachetnego układu firmują się wzajemnie i wzajemnie sobie dodają blasku. Ustępujący ze stanowiska rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Leszek Pacholski wpadł na doskonały pomysł, żeby wydawać książki w "Złotej serii Uniwersytetu Wrocławskiego". W serii mogą publikować autorzy pozycji humanistycznych i nie tylko - pracownicy UWr. Wartość książek broni się sama, bo autorzy stają do konkursu. Nagrodą jest oczywiście publikacja. I nikt nikomu nie może zarzucić, że jego książka została wydana po koleżeńsku. Liczy się jakość.
  Nie tylko treść książek, ale także forma kojarzy się z najszlachetniejszym metalem. W nowej serii właśnie ukazały się dwa tomy. Pierwszy i drugi tom serii przeszły przez gęste sito pierwszych czytelników: jurorów i recenzentów. Konkurs ogłaszany jest co rok.

  Prof. Leszek Pacholski, ustępujący już rektor UWr. śmieje się, że kiedy przeczytał pierwsze recenzje, zarumienił się, bo poczuł się jak ojciec, którego dzieci są bardzo zdecydowanie chwalone.
  Dr Przemysław Wiszewski jest autorem książki "Domus Bolezlai. W poszukiwaniu tradycji dynastycznej Piastów (od około 1138 roku)". Podkreśla, że to opowieść przede wszystkim o wartościach, o tym, co jest najważniejsze. Wywodzi się z fascynacji pytaniem o to, co łączyło w przeszłości, łączy dziś i będzie łączyć Polaków w społeczność.
  Natomiast dr hab. Marcin Wodziński, autor "Władz Królestwa Polskiego wobec chasydyzmu. Z dziejów stosunków politycznych", od lat interesuje się kulturą żydowską. Zajmuje go, jak żyli zwykli ludzie, co dla zwyczajnego chasyda znaczyło "być chasydem", w kategoriach nie religijnych, ale społecznych: w relacji z rządem, z innymi grupami społecznymi. Obie pozycje trafiły już na półki księgarń. Kosztują 55 i 35 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama