Czym w tym roku będzie żył Dolny Śląsk

  Czym w tym roku będzie żył Dolny Śląsk

  AGG, MJ, SIYA

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Sprawdziliśmy, o jakich inwestycjach w naszym regionie, w zaczynającym się właśnie roku, będzie mówić się najczęściej.
  Materiały podobne
  Wałbrzych
  W dzielnicy Sobięcin trwa budowa Galerii Victoria - pierwszej w mieście. Klienci będą mogli robić tam zakupy pod koniec lata. Część handlowa i rekreacyjna pochłonie 75 mln euro. Dodatkowo powstaną też mieszkania - to koszt około 25 mln euro. Oprócz sklepów i restauracji będzie tu wielosalowe kino i amfiteatr - latem służący jako scena, a w zimie jako lodowisko.

  W Zamku Książ montowana jest nowoczesna instalacja przeciwpożarowa. Gmina zamierza wystąpić z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie połowy inwestycji. Wartość inwestycji to ponad 1,2 mln zł.
  W tymże zamku rozpocznie się przebudowa i modernizacja III piętra, dofinansowana z RPO. Wartość robót wynosi 11,3 mln zł, w tym dofinansowanie 7 mln zł.

  Jelenia Góra

  Trwa modernizacja Teatru Zdrojowego, która pochłonie prawie 10 mln zł. UE przekazała 7,5 mln zł. Prace zostaną ukończone za rok.
  W tym roku ruszy pierwszy etap budowy obwodnicy południowej, która skróci drogę z Wrocławia do Karpacza. Kierowcy będą omijać Jelenią Górę. Inwestycja pochłonie 124 mln zł. W tym roku rozpocznie się też budowa Term Cieplickich - Dolnośląskiego Centrum Rekreacji Wodnej. Koszt inwestycji: 51 mln zł.
  Na rewitalizację parku Zdrojowego w Cieplicach miasto dostało z UE dofinansowanie 10 mln zł.
  Planowana jest też rewitalizacja parku Zdrojowego w Cieplicach. Na ten cel miasto dostało dofinansowanie 10 mln zł z UE, a całość będzie kosztować 15 mln zł. W tym roku w mieście zainstalowany zostanie nowoczesny monitoring. Będzie to 61 kamer, 3 centra monitoringu. Koszt: 1,5 mln zł. W październiku ma się zakończyć budowa galerii Pasaż Grodzki, która powstaje w centrum miasta.

  Legnica
  Do połowy roku potrwa przebudowa legnickiego rynku. Prace obejmują też przyległe ulice i place. Koszt inwestycji to ponad 15 mln zł. Ukończony zostanie I etapu budowy obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy. Zaplanowano także zakończenie budowy bazy sportowej (z halami, boiskami i zapleczem do lekkoatletyki) w Zespole Szkół przy ul. Radosnej oraz przy SP nr 9 w Legnicy oraz basenu krytego przy SP nr 7.

  W tym zakończy się rozbudowa Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu im. Jana Jonstona w Lubinie. Koszt inwestycji to ok. 4,8 mln zł, ZOZ dostał z UE 3,7 mln zł dotacji. W tym roku ma się rozpocząć budowa szpitalnego oddziału ratunkowego i heliportu. SOR z heliportem będzie kosztował ok. 9 mln zł. Ministerstwo Zdrowia przyznało już szpitalowi dotację 6,75 mln złotych.
  Wiosną ma ruszyć budowa obwodnicy południowej Lubi-na, łączącej osiedla Ustronie i Przylesie. Koszty inwestycji to ok. 60-70 mln zł. Przetarg już ogłoszono. Rada miejska nie zgodziła się jednak na zaciągnięcie 40 mln zł kredytu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama