Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chce się żyć w Polkowicach

Bartłomiej Knapik
Polkowice jako pierwsze w regionie miały aquapark
Polkowice jako pierwsze w regionie miały aquapark Fot. Piotr Krzyżanowski
W naszym rankingu bierzemy pod uwagę koszty utrzymania, a także m.in. liczbę sklepów, kin i basenów

Polkowice, Lubin i Wrocław to trzy spośród dolnośląskich miast, które są najlepsze do życia. To właśnie one, z niewielkimi różnicami punktowymi, zwyciężyły w drugiej edycji rankingu miast powiatowych "Polski-Gazety Wrocławskiej". Przypomnijmy, że w pierwszej edycji wygrał Wołów.
Tym razem z naszych wyliczeń wynika, że Polkowice są miejscem, gdzie żyje się najlepiej na Dolnym Śląsku. Co na to władze miasta?

- Udało nam się stworzyć takie warunki do życia, że ludzie po prostu chcą tu mieszkać i czują się tu dobrze - komentuje Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.
Przypomina, że gdy zaczęli promować hasło dla Polkowic, "Gmina na przyszłość", pytano go, czy stawia na ludzi młodych. Odpowiadał wtedy, że nie. Że Polkowice stawiają na wszystkich. Że ma to być miejsce zarówno dla młodzieży, jak i dla seniorów, dla młodych małżeństw i dla osób w średnim wieku.

- Rzeczywiście, jesteśmy nawet trochę rozpieszczani przez nasze władze. W mieście jest wiele imprez kulturalnych, każdy może wybrać coś dla siebie - zauważa Łukasz Kowalski, mieszkaniec Polkowic.
Twierdzi, że mimo kryzysu mieszkańcy mają sporo powodów do dumy.
- Kto inny na Dolnym Śląsku mógł wydać pół miliona złotych na imprezę sylwestrową? - pyta Łukasz Kowalski.

Nie może więc specjalnie dziwić, że w Polkowicach trudno znaleźć kogoś, kto chciałby zmienić miejsce zamieszkania.
- Spędziłem tu pół życia i chcę tu zostać. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca - dodaje Łukasz Kowalski.

Burmistrza cieszy zmiana wizerunku miasta.
- W przeszłości ludzie widzieli w Polkowicach tylko górniczą sypialnię - mówi Wiesław Wabik. - Choć Polkowice leżą na miedzi i mają budżet, o jakim marzy niejeden samorząd, często zmagamy się z trudami życia na terenie uprzemysłowionym. Dziś na pewno jesteśmy jednym z piękniejszych miast górniczych w Polsce.

Jak powstał nasz ranking miast powiatowych? Po sugestiach i podpowiedziach Czytelników, którymi dzieliliście się z nami w ubiegłym roku, rozszerzyliśmy zakres analizowanych wskaźników. Aby ustalić, w którym z miast powiatowych w naszym regionie mieszkańcom żyje się wygodnie - sprawdziliśmy, gdzie jest najwięcej basenów, hal sportowych, sal kinowych, bibliotek czy bankomatów.

Było dla nas ważne, ile osób czeka w kolejce na mieszkanie komunalne, ile trzeba zapłacić za wodę i ścieki, posiadanie psa i jaka jest stawka podatku od nieruchomości. Na zadowolenie z życia wpływają nie tylko sprawy zasadnicze, ale i różne drobiazgi, dlatego wśród kryteriów znalazła się także cena popularnego półlitrowego piwa w lokalu w centrum każdego miasta.

Gratulujemy wszystkim miastom z pierwszej dziesiątki naszego rankingu. Za rok sprawdzimy, kto zrobił największe postępy.

Dane do rankingu zebrali dziennikarze z wszystkich oddziałów gazety na Dolnym Śląsku.

Bogaci zawsze wygrywają

Z Janem Waszkiewiczem, pierwszym marszałkiem Dolnego Śląska, rozmawia Bartłomiej Knapik

Zdziwiły Pana wyniki naszego rankingu?
Wygrały w nim trzy bardzo bogate miasta: Wrocław oraz Lubin i Polkowice, które żyją z kombinatu miedziowego. I to mnie wcale nie dziwi.

A duża rozpiętość wyników? Najlepsze miasto uzyskało aż cztery razy więcej punktów niż ostatnie, 26. na naszej liście...
Jeśli spojrzeć, jak się rozłożyły punkty, to widać, że miasta, które są do siebie podobne, mają ich zbliżoną liczbę.

Nie ma niespodzianek?
Dziwi mnie niska pozycja Świdnicy. Albo moje odczucia tak rozmijają się z realiami, albo trzeba następnym razem coś dodać do kryteriów oceny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska