Spacer na monitorze

  Spacer na monitorze

  Justyna Kościelna

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wycieczka w kapciach? Tylko włącz komputer. Muzeum Miejskie we Wrocławiu zwiedzisz wirtualnie.
  Wystarczy kilka kliknięć komputerową myszką, by zwiedzić Muzeum Miejskie Wrocławia. Wirtualna wycieczka zaczyna się pod budynkiem ratusza. Oglądamy późnogotycki zabytek i podziwiamy piękną fasadę. Wchodzimy do Sali Wielkiej i Sali Mieszczańskiej, a stamtąd na dziedziniec. Wracając, zahaczamy o skarbiec i Kancelarię Pisarza Rady.

  Muzeum Miejskie Wrocławia, jako pierwsze w Polsce i do tej pory jedyne, zaproponowało zwiedzającym wirtualny spacer po swoich wnętrzach.
  - Internetowa wycieczka to możliwość poruszania się po wybranych miejscach i czytania o najciekawszych obiektach z kolekcji Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oraz elementach będących stałym wyposażeniem wnętrz - tłumaczy Marta Czyż, rzeczniczka muzeum.

  Lupa skierowana na wybrany obiekt przybliża go i wyświetla jego krótką charakterystykę. Prezentacja składa się z 17 panoram oraz około 60 powiększeń eksponatów muzealnych i detali architektonicznych.
  Elektroniczne zwiedzanie nie byłoby możliwe, gdyby nie Jan Zięba, pomysłodawca i autor wycieczki, specjalista od zdjęć panoramicznych.

  Nad tym, żeby zwiedzanie było możliwe bez ruszania się z domu, spędził setki godzin.
  - Wymagało to dużej wprawy i precyzji. Zacząłem w styczniu, skończyłem pół roku później - mówi Zięba.
  I zdradza tajniki: trzeba mieć ultraszerokokątny aparat o krótkiej ogniskowej. Sprzęt umocowany na statywie musi ponadto stać na specjalnej głowicy. Jedno ujęcie powtarzane jest 24 razy - później za pomocą specjalnych programów skleja się je ze sobą, usuwa prześwietlenia i niedoświetlenia.

  Na pierwszy ogień poszedł ratusz - jako majestatyczne, pełne ciekawych zakamarków miejsce.
  - Zależało nam, żeby pokazać też detale, które nie zawsze widzimy - tłumaczy Marta Czyż. I rzeczywiście, wędrując wokół budynku, można przyjrzeć się na przykład Biboszowi i jego kłótliwej żonie - płaskorzeźbie autorstwa H. Behrnenca z 1890 roku, która znajduje się na południowej ścianie ratusza. A zadzierając głowę, czyli przesuwając myszkę w górę, obejrzeć Figurę Pisarza Miejskiego z tego samego roku.

  Marta Czyż mówi, że to dopiero początek.
  - W przyszłym roku chcielibyśmy udostępnić internautom Arsenał - deklaruje. Przyjdzie też kolej na pałac Spaetgenów.
  Koszt jednego projektu to kilka tysięcy złotych. Pieniądze na pierwszy spacer muzeum wysupłało z budżetu przeznaczonego na promocję.
  Muzeum Miejskie Wrocławia www.mmw.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama