Sen głową w dół

  Sen głową w dół

  Radosław Ratajszczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nietoperze to jedyne ssaki, które potrafią latać. Ale nie tylko to powoduje, że są ewenementem wśród zwierząt.
  Dość ekscentrycznie też odpoczywają, zwisając głową w dół. Taką możliwość zawdzięczają odpowiedniej budowie kończyn. Wśród zoologów żartuje się, że jeśli jakiś nietoperz siedzi na gałęzi głową do góry, można być pewnym, że zemdlał. Większość gatunków porusza się dzięki zdolności echolokacji - nietoperze wysyłają ultradźwięki, które odbijają się od przedmiotów na ich drodze, a potem wracają do zwierząt.

  Te ssaki dzielą się na dwie grupy - owadożerne i owocożerne. Pierwsze osiągają zazwyczaj niewielkie rozmiary. Natomiast nietoperze owocożerne są dużo większe. Jednym z przedstawicieli tej grupy jest nietoperz rudawka, ze względu na swoją wielkość zwany też latającym psem. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi metr, a waży przy tym niewiele, bo do kilograma.

  Rudawki żyją w południowo-wschodniej Azji. Żywią się miękkimi owocami tropikalnymi - bananami czy pomarańczami. W przeciwieństwie do swoich owadożernych kuzynów nie mają wyrobionego zmysłu echolokacji, lepiej posługują się za to wzrokiem i słuchem.

  Te ogromne nietoperze żyją na drzewach lub w jaskiniach w ogromnych stadach, liczących nawet do 5 tysięcy osobników. Nie mają przewodnika - w grupach, w których żyją, panuje całkowita demokracja. W krajach azjatyckich stanowią prawdziwy przysmak. Są długowieczne - żyją nawet do 30 lat.

  We wrocławskim ogrodzie zoologicznym od ponad 10 lat żyje 9 nietoperzy rudawek. Na razie, ze względu na temperaturę, muszą przebywać w zamkniętym pomieszczeniu. Ale w przyszłym roku w lecie, gdy zrobi się ciepło, będzie je można zobaczyć także na świeżym powietrzu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama