Wrocław: Zwalczą raka nowocześnie

  Wrocław: Zwalczą raka nowocześnie

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  O supernowoczesne urządzenia do leczenia chorych na raka wzbogacił się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego.
  - Takiego sprzętu nie miał dotychczas żaden szpital na Dolnym Śląsku. Jesteśmy może piątą placówką w kraju, która go posiada. Dostaliśmy go tylko dlatego, że jesteśmy ośrodkiem badawczo-rozwojowym - opowiada z dumą prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor szpitala.

  Aparat do radioterapii śródoperacyjnej, bo o nim mowa, kosztował 2 mln zł. Przede wszystkim będzie służył do leczenia raka piersi u kobiet. Aparat jest ruchomy i można go stosować podczas operacji.
  Metoda leczenia polega na użyciu energii promieniowania jonizującego w miejscu, które jest najbardziej zagrożone nawrotem nowotworu.

  Prof. Witkiewicz podkreśla, że dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest skrócenie czasu radioterapii koniecznej po operacji. Metoda pozwala też na uzyskanie lepszych efektów terapeutycznych. I kosmetycznych, co jest bardzo istotne dla kobiet.

  Lekarze badają też możliwość zastosowania tej metody w leczeniu miejscowym innych nowotworów, takich jak rak prostaty, odbytnicy, trzustki.

  Nowe urządzenie jest właśnie instalowane. Gdy przejdzie odbiór techniczny, lekarze zaczną go wykorzystywać. Szacuje się, że rocznie z leczenia nowym aparatem skorzysta nawet 300 pacjentek.
  Szpital kupił aparat za pieniądze przekazane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego zakup był też konieczny ze względu na wymogi stawiane oddziałom onkologicznym przez NFZ.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama