Ważne
  Sylwester po wrocławsku

  Sylwester po wrocławsku

  Krzysztof Kucharski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na sylwestrach urządzanych w Hali Ludowej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych bratali się przedstawiciele wszystkich warstw społecznych. Na
  1/5
  przejdź do galerii

  Na sylwestrach urządzanych w Hali Ludowej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych bratali się przedstawiciele wszystkich warstw społecznych. Na zdjęciu impreza z roku 1985 ©Archiwum

  Mroźny poranek, właściwie może początek końca wyjątkowej zimowej nocy. Z budynku ówczesnej wrocławskiej dyrekcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (w skrócie MPK) przy placu Solnym wysypuje się grupka rozbawionych osób płci obojga i słyszy z mroku: "Ręce na kark, stanąć twarzą do ściany!". Dramaturgię podnosi szczęk przeładowanych karabinów i po minucie ciszy radosny wrzask: "Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku życzy ZOMO".
  Rechot niesie się po placu i po Rynku pewnie też. Jest sylwestrowa noc z roku 1982 na 1983, stan wojenny, ale miłościwa panująca WRONA pozwoliła wybranym instytucjom urządzić zabawę sylwestrową, a ich gościom spokojnie wrócić do domu. To było coś w rodzaju zawieszenia godziny milicyjnej na jedną noc. Taki żart i znak czasów.

  Cofnijmy się jednak o kilkadziesiąt lat wstecz. W restauracji hotelu Monopol w noc sylwestrową z roku 1946 na 1947 noworoczne toasty wznosili jedni z powojennych założycieli wrocławskich uczelni, m.in. prof. Emil Krcha z wyższej szkoły plastycznej i prof. Stanisław Loria, prorektor Uniwersytetu.

  Po północy do ich toastów i życzeń miał się dołączyć drugi w historii po Bolesławie Drobnerze wrocławski prezydent - Aleksander Wachniewski. Nie odnotowały kroniki hotelu faktu, że w tym zacnym gronie najprawdopodobniej był stały bywalec Monopolu, pierwszy rektor szkoły plastycznej, znakomity malarz, kolorysta, prof. Eugeniusz Geppert, który w hotelowej restauracji się stołował. Sylwestrowe spotkanie zapisała w swoich wspomnieniach Anna Wirszyłło, wrocławska pionierka.
  Trzeba dodać, że w historii Wrocławia przez całe lata sylwestry w hotelu Monopol cieszyły się niezwykłą renomą i trzeba było za nie płacić słono (za to kuchnia była wyśmienita). Po hotelu palmę pierwszeństwa w powitaniach Nowego Roku przejęła restauracja hotelu Panorama w nieistniejącym już budynku tuż nad fosą naprzeciwko Muzeum Architektury.

  W ten sposób zbliżyłem się do czasów, które znam z autopsji. W sylwestrowych balach głównie (snobistycznie) o miano najatrakcyjniejszych wojowały ze sobą mocno klubowe balangi. Prym wiódł słynny przez lata Klub Dziennikarza na rogu Świdnickiej i Podwala, naprzeciwko dzisiejszej Renomy, gdzie dziś się mieści jakiś nieciekawy punkt handlowy. Każdy bal sylwestrowy u dziennikarzy miał jakiś inny pomysł, a bawili się w nim nie tylko żurnaliści różnej maści. Dziennikarz, ale i satyryk Andrzej Waligórski tak to spointował któregoś roku:
  Dziennikarzy się nie chwali,
  Ale też ich bali...

  Z klubem w tak znakomitym miejscu konkurowały nie gorzej położone kluby Związków Twórczych i Prawnika. Bywały sylwestry, że pod Klub Prawnika, który mieścił się w pomieszczeniach dzisiejszej restauracji Teatralnej pod Wrocławskim Teatrem Lalek na placu oczywiście Teatralnym, podjeżdżały limuzyny, a z nich wysiadali przedstawiciele wrocławskiej palestry oraz ich liczni goście. Na różnych kondygnacjach ówczesnej siedziby Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, bo ono było właścicielem budynku, bawiło się nawet 400 osób. Teatr Lalek i knajpa prawników czynszami utrzymywały sporą gromadę działaczy towarzystwa.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo