Musieliśmy podzielić się zimową olimpiadą

  Musieliśmy podzielić się zimową olimpiadą

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Brak obiektów? Nie szkodzi. I tak zrobimy olimpiadę. Pomogą nam: Krynica, Katowice, i Tomaszów Maz.
  Dolny Śląsk będzie w lutym gospodarzem XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych. Organizacji imprezy podjął się dolnośląski urząd marszałkowski. Niestety, w trakcie przygotowań wyszło na jaw, że nie jesteśmy w stanie przygotować dużej imprezy sportowej. Cześć konkurencji trzeba będzie rozegrać w innych częściach kraju.

  Na Dolnym Śląsku brakuje przede wszystkim profesjonalnych lodowisk.
  Obiekt w Świdnicy to zbyt mało, by rozegrać turniej hokejowy. Ta dyscyplina została więc przeniesiona do Katowic i Sosnowca. Nie mogą się też odbyć zawody w łyżwiarstwie szybkim. Tor o wystarczającej długości znaleziono więc w Tomaszowie Mazowieckim, koło Łodzi. Natomiast w Świdnicy zaplanowano biegi łyżwiarzy szybkich na krótkim torze oraz rywalizację łyżwiarzy figurowych.

  Poza Dolny Śląsk przeniesiono zawody snowboardowe. Wyznaczono je w Krynicy, choć nasz region mógłby je zorganizować. W Karpaczu jest 100-metrowa rynna snowboardowa z homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Gmina musiałaby ją tylko przygotować do zawodów, co okazało się jednak zbyt trudne.

  Poza Dolny Śląsk przeniesiono zawody snowboardowe. Wyznaczono je w Krynicy.

  - Nie mamy ratraka i specjalnego półkolistego urządzania do wyprofilowania rynny - mówi Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.
  Taki sprzęt i rynnę spełniającą wymogi FIS ma ośrodek narciarski w Zieleńcu. Odbywały się tam już zawody różnej rangi. Dlaczego więc snowboardzistów nie zobaczymy na Dolnym Śląsku?
  - Polski Związek Snowboardu wskazał nam organizację zawodów w Krynicy - tłumaczy wicemarszałek Jerzy Łużniak, przewodniczący komitetu organizacyjnego olimpiady.

  Według działaczy tej dyscypliny, ma to związek z kalendarzem zawodów i treningów zawodników.
  Urząd marszałkowski o powierzeniu mu organizacji zimowej olimpiady wie od trzech lat. Jednak według wicemarszałka Łużniaka, nie był w stanie sam przygotować wszystkich obiektów sportowych.
  - Moglibyśmy wesprzeć gminę, która zechciałaby zbudować sztuczne lodowisko. Ale takich planów nikt na Dolnym Śląsku nie ma - tłumaczy Łużniak.
  Dodajmy, że Wrocław, stolica regionu, zamierza zbudować boisko do hokeja. Na trawie.

  Nie stać nas

  Według Zbigniewa Winiarskiego z Departamentu Sportu Kwalifikowanego i Młodzieżowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki, żadne województwo w Polsce nie jest przygotowane do organizacji dużej zimowej imprezy. - Nie stać samorządów i państwa na budowę bazy sportowej dla wszystkich dyscyplin w każdym województwie. Ostatnią olimpiadę organizowało województwo podkarpackie, ale skoki narciarskie rozegrano w Zakopanem - tłumaczy Winiarski.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama