Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co czwarta rodzina kupiła mieszkanie od spółdzielni

Marcin Rybak
We Wrocławiu jest ponad 90 tysięcy mieszkań spółdzielczych
We Wrocławiu jest ponad 90 tysięcy mieszkań spółdzielczych Tomasz Hołod
Jest więcej czasu na wykup lokalu od spółdzielni. Nowe przepisy ucieszą 60 tysięcy rodzin z Wrocławia.

Tylko jedna czwarta lokatorów największych wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych skorzystała z prawa do taniego wykupu spółdzielczych mieszkań - wyliczyła "Polska-Gazeta Wrocławska".

Dla tych, który nie zdążyli tego zrobić (szacuje się, że może to być nawet 60 tysięcy rodzin), mamy dobrą wiadomość. Termin na złożenie dokumentów, choć miał minąć dzisiaj, przedłużono do czerwca 2010 roku. W ubiegłym tygodniu, rzutem na taśmę, weszła bowiem w życie ustawa przedłużająca prawo do wykupu lokali za niższą opłatą. Właścicielem mieszkania lokatorskiego ciągle można więc stać się już za kilkaset złotych.

Czy ustawa wejdzie w życie na czas, nie było wiadomo do ostatniej chwili. Dlatego wrocławskie spółdzielnie od kilku tygodni zasypywano lawiną wniosków.
- W ostatnim czasie dostajemy ich po kilkadziesiąt dziennie - przyznaje Małgorzata Kopa, wiceprezes Wojewodzianki.
Prawo do przejęcia mieszkania lokatorskiego albo własnościowego Sejm dał spółdzielcom już w 2001 roku, ale najkorzystniejsze zasady obowiązują od lipca 2007 r. Rok temu Trybunał Konstytucyjny uchylił te przepisy. Sejm miał do dzisiaj czas na poprawienie prawa, a spółdzielcy - na tani wykup.

Czy ustawa wejdzie w życie na czas, nie było wiadomo do ostatniej chwili.

Kilka dni temu niekonstytucyjne zapisy prawa posłowie zastąpili jednak... identycznymi w treści. Mają obowiązywać do czerwca. Oburzeni szefowie spółdzielni zapowiadają nowe skargi. Posłowie przekonują, że poprawili całą ustawę o spółdzielniach i tym razem Trybunał Konstytucyjny nie uchyli przepisów.

Na sejmowym prezencie najbardziej skorzystają lokatorzy dwóch bloków SM Południe z ul. Komandorskiej we Wrocławiu. Co prawda, przepisy nakazują, by procedura wykupu mieszkania nie trwała dłużej niż trzy miesiące, jednak spółdzielcy z Komandorskiej czekają już po kilkanaście miesięcy, a nawet dłużej. - Swój wniosek złożyłem w 2001 roku - mówi Mirosław Chrobot. - Wciąż nie mogę się doczekać.
Prezes SM Południe Józef Śnieżek przekonuje, że to nie wina spółdzielni, a problemów z własnością gruntu pod budynkami. - Mamy go w użytkowaniu wieczystym. Nie z naszej winy ślimaczy się procedura przejęcia przez spółdzielnię tej ziemi na własność - mówi prezes. - Lokatorzy i teraz mogą wykupić mieszkanie, ale będzie to dla nich mniej korzystne. Dlatego przekonujemy ich, żeby jeszcze chwilę poczekali. Dzięki nowym przepisom na pewno zdążymy z załatwieniem wszystkich wniosków na czas.

Warto wiedzieć
- Jak kupić mieszkanie od spółdzielni? Musisz złożyć w jej biurze odpowiedni wniosek. Wystarczy jedno zdanie: "Proszę o przekształcenie mieszkania lokatorskiego (własnościowego) w pełną własność". Spółdzielnia sama załatwi formalności.
- Możesz pożegnać prezesa. Jeśli więcej niż połowa mieszkań w naszej nieruchomości (jeden lub kilka bloków) będzie wykupiona, możemy utworzyć wspólnotę mieszkaniową i raz na zawsze pożegnać się ze spółdzielnią.

Sami musimy wyliczyć, czy zatrudnienie firmy spowoduje, że utrzymanie mieszkań będzie tańsze.

- Spółdzielnia ma obowiązek poinformować lokatora, ile mieszkań jest wykupionych - mówi Seweryn Chwałek z miesięcznika "Wspólnota Mieszkaniowa". - Jeśli złożymy wniosek o powołanie wspólnoty, spółdzielnia musi zwołać zebranie.
Wspólnota będzie właścicielem bloku. Sama zdecyduje, kto ma nim administrować: sprzątać, remontować itp. Może to być spółdzielnia - jak dotąd - albo jedna z wielu firm oferujących takie usługi.
Sami musimy wyliczyć, czy zatrudnienie firmy spowoduje, że utrzymanie mieszkań będzie tańsze. - Może tak być, ale gigantycznych oszczędności nie spodziewałbym się - mówi Chwałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska