Wrocław: Brama Tysiąclecia dopiero za 4 lata

  Wrocław: Brama Tysiąclecia dopiero za 4 lata

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Brama Trzeciego Tysiąclecia, czyli wielka instalacja ku czci Jana Pawła II, która miała powstać na rondzie Powstańców Śląskich, zostanie wybudowana najwcześniej w 2014 roku.
  Kolejny już raz zabrakło bowiem na nią pieniędzy. Według wyliczeń architektów, potrzebnych jest jest 31,5 milionów zł.
  - W budżecie nie ma odpowiednich środków - przyznaje Julia Wach z biura prasowego wrocławskiego magistratu. - Bramę najwcześniej zaczniemy budować w 2013 roku, więc powstanie rok później.

  Pomysł na budowę Bramy narodził się po śmierci papieża, w 2005 roku. Urząd ogłosił wtedy konkurs na opracowanie koncepcji. Wygrał go wrocławski architekt Michał Teller.

  Brama ma zająć całe rondo. Górować będą nad nim dwie szklane bryły. Teller tłumaczy, że będą symbolizowały otwartą księgę stronic historii, Pisma Świętego, chrześcijaństwa i słów papieskich scalających dwa tysiąclecia.

  Na księdze wyświetlane będą cyklicznie różne obrazy i filmy. Tematyką nie będzie jedynie pontyfikat Jana Pawła II, ale też historia Wrocławia. I nie będą to zwyczajne projekcje, ale raczej wydarzenia artystyczne.

  Jeśli inwestycja się powiedzie, wrocławianie będą mogli oglądać również spektakle teatralne w amfiteatrze, który powstanie w niecce wewnątrz ronda. Część Bramy znajdzie się także pod ziemią.
  Przez sam środek ronda przebiegać będzie korytarz. Znajdą się w nim między innymi galeria papieska, elegancka restauracja i sala wystawowa.

  Przebieg korytarza, który ma być przedłużeniem ulic Zaporoskiej i Sudeckiej, nie będzie przypadkowy. Jego trasa biegnie idealnie w linii Wrocław - Watykan.

  Wszystko to miało być gotowa już w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II, w 2006 roku. Ale plany, tak jak i teraz, odłożono wówczas na później. Wtedy również powodem była pusta kasa magistratu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jabardzo wątpię

   kolares28 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

   Ja bardzo wątpię w to czy Papież chciałby aby tak czczono jego pamięć. To góral a oni lubią naturę i w tą stronę powinno iść zagospodarowanie placu, ewentualnie jakaś mała tabliczka lub ołtarzyk...rozwiń całość

   Ja bardzo wątpię w to czy Papież chciałby aby tak czczono jego pamięć. To góral a oni lubią naturę i w tą stronę powinno iść zagospodarowanie placu, ewentualnie jakaś mała tabliczka lub ołtarzyk ale 31 mln?? kto tam w ogóle będzie chodził?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co nam to??

   Racjonalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 35

   Czy w tym mieście nie ma już innych pomysłów (potrzeb) na wydawanie pieniędzy?? Po co nam ta brama? Pomijam już fakt marnego poziomu i pomysłu na zagospodarowanie ronda. Pomijam fakt, że w skutek...rozwiń całość

   Czy w tym mieście nie ma już innych pomysłów (potrzeb) na wydawanie pieniędzy?? Po co nam ta brama? Pomijam już fakt marnego poziomu i pomysłu na zagospodarowanie ronda. Pomijam fakt, że w skutek budowy tej bramy zniszczą rondo. Pomijam świeckość państwa i finansowanie tego pomysłu (arcykatolickiego) z pieniędzy publicznych.
   Po co nam ta brama?? Czy kilkanaście pomników oraz duży plac w centrum miasta na cześć JP2 nie wystarczają już? Jeśli w magistracie istnieje taka duchowa potrzeba upamiętniania JP2 to niech urzędnicy zrobią zbiórkę do spółki z regionalnym klerem. Wara od pieniędzy miasta na pseudopomniki mające jedynie przypodobać się pewnej grupie społecznej, mamy pilniejsze wydatki.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oby nigdy nie było na to pieniędzy

   wrocławainiN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

   I bardzo dobrze - szkoda tak pięknego zielonego placu. Wykopy , tunele , obniżenie poziomu wód gruntowych a w efekcie piekne stare drzewa i zieleń wykończona. Naprawdę szkoda. Taka instalacja może...rozwiń całość

   I bardzo dobrze - szkoda tak pięknego zielonego placu. Wykopy , tunele , obniżenie poziomu wód gruntowych a w efekcie piekne stare drzewa i zieleń wykończona. Naprawdę szkoda. Taka instalacja może sobie powstać ale w nowym niezagodspodarowanym jeszcze miejscu. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama