Nareszcie będzie projekt mostu w Brzegu Dolnym

  Nareszcie będzie projekt mostu w Brzegu Dolnym

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Most skróci drogę z Brzegu do Wrocławia. Pierwsza łopata zostanie wbita w przyszłym roku.
  Firma Tebodin SAP - Projekt z Katowic zaprojektuje most w Brzegu Dolnym, a także drogi dojazdowe do niego. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, która odpowiada za tę inwestycję, właśnie podpisała z nią umowę. Architekci mają 14 miesięcy na wykonanie zadania.

  Ale pierwsza łopata na budowie mostu, który połączy Brzeg Dolny i Głoskę w gminie Mię-kinia, skracając znacznie dojazd do Wrocławia, ma zostać wbita już w przyszłym roku. Na drugi brzeg przejedziemy w 2012 roku.
  - Chcemy przyspieszyć prace - wyjaśnia Joanna Jarocka, rzecznik DSDiK.

  Tebodin wykona projekt przeprawy na Odrze w połowie 2010 roku., a potem DSDiK we wrześniu planuje ogłosić przetarg na jej wykonawcę. Jeżeli firmy ubiegające się o ten kontrakt nie złożą protestów, to pod koniec 2010 r. roboty ruszą już pełną parą. Pieniądze, a dokładnie 100 mln zł, są zapisane w przyszłorocznym budżecie województwa.

  Nie jest on jeszcze uchwalony (radni sejmiku głosować nad nim mają 30 grudnia), ale zarząd województwa traktuje to zadanie jako priorytetowe.
  Wicemarszałek Grzegorz Roman wylicza:
  - W Brzegu jest ChemiPark technologiczny, duże tereny inwestycyjne, a most spowoduje, że droga do Wrocławia skróci się o 30 km.

  Dzisiaj podróż samochodem do stolicy Dolnego Śląska trwa około 40 minut. Droga prowadzi przez Uraz, Pęgów, Za-jączków, Szewce, Świniary do ulicy Obornickiej we Wrocławiu, gdzie zwykle stoi się w korkach. W przyszłości przejechanie nowej trasy zajmie ok. 20 minut. Kierowcy z Brzegu wyjadą na drogę nr 94, a stąd na ul. Średzką, Kosmonautów i Lotniczą we Wrocławiu.

  Mieszkańcy Brzegu na most czekają niemal 60 lat. O jego budowie mówiło się w mieście z pokolenia na pokolenie. Dopiero teraz jest szansa, że inwestycja zostanie zrealizowana.
  - Naprawdę się cieszę, bo bliżej nam będzie do Wrocławia - mówi dolnobrzeżanka Dagmara Kutzmann, wskazując, że najbliższa taka przeprawa przez Odrę na zachód od Wrocławia jest w oddalonym o 50 km Lubiążu.
  Teraz z Brzegu do Miękini przez rzekę ludzie przedostają się promem. Problem w tym, że jego kursy uzależnione są od stanu Odry.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a tu w godzinach szczytu czeka kolejna niespodzianka

  Leśniczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 69 / 80

  bo przejazd ul. Średzką, Kosmonautów i Lotniczą w godzinach szczytu to minimum 40 minut

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do kolares28

  los bombelos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 82 / 73

  architekt = projektant. troszkę poczytaj zanim coś skomentujesz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Architekci??

  kolares28 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 62 / 50

  to architekci będą ten most projektować? chyba że wizualnie ale zawsze wydawało mi się że robią to inżynierowie budowlani.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo