Gwiazdki i gwiazdy Dolnego Śląska

  Gwiazdki i gwiazdy Dolnego Śląska

  RED

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Oto, co nas denerwowało i cieszyło w 2009 roku.
  WYDARZENIE ROKU 2009
  Afera hazardowa. Pięć razy różne jej wątki trafiały na pierwszą stronę naszej gazety. Już dawno Dolny Śląsk tak bardzo nie wstrząsnął całą polską polityką. A zaczęło się od podsłuchanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne rozmów wrocławskiego biznesmena Ryszarda Sobie-siaka ze Zbigniewem Chlebowskim, wtedy jeszcze szefem klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, posłem z Dolnego Śląska.
  - Na 90 procent, Rysiu, że załatwimy- rzucił w rozmowie Chlebowski. Chodzić miało o zablokowanie niekorzystnych dla branży hazardowej przepisów w nowej ustawie o grach losowych. I tak skończyła się polityczna kariera Chlebowskiego. Nie pomogły gęste tłumaczenia i pot wylany na konferencji prasowej w sejmie. Aferę mocno odczuł też inny Dolnoślązak, Grzegorz Schetyna - stracił tekę wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji. Musiało mocno boleć.

  NOMINACJE
  Kryzys. To słowo towarzyszyło nam przez cały rok i to w każdej dziedzinie. A to tłumaczono nim rezygnację z niektórych inwestycji, a to skromniejszego sylwestra na wrocławskim Rynku, a to rzadsze kursy autobusów. Kryzys można by też uznać za największy sukces roku. Dlaczego? Bo dzięki niemu urzędnicy z dolnośląskich samorządów wreszcie zaczęli kilka razy oglądać każdą złotówkę, zanim ją wydali.

  Katastrofa śmigłowca lotniczego pogotowia ratunkowego pod Wrocławiem. 17 lutego, skoro świt, jego załoga leci na pomoc ciężarnej kobiecie, rannej w karambolu na autostradzie. We mgle helikopter zahacza o drzewo i rozbija się. Służby ratunkowe długo nie mogą go znaleźć. Z wypadku z życiem uchodzi tylko lekarz, Andrzej Nabzdyk. Giną pilot Janusz Cygański oraz pielęgniarz Czesław Buśko. Kilka dni temu prezydent pośmiertnie odznaczył obu Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

  Autostrada A4 Krzyżowa - Jędrzychowice wreszcie gotowa. Z Wrocławia do granicy z Niemcami jedzie się półtorej godziny. Ale i tu pojawiła się łyżka dziegciu. Drogę otwarto w sierpniu, choć była gotowa praktycznie od marca. Wszystko przez to, że urzędnicy nie chcieli wypłacić drogowcom nagrody za przyspieszenie prac. To takie polskie.

  Huragan w Legnicy. To zdecydowanie największy kataklizm w dziejach miasta. Zginęły trzy osoby, ponad 20 zostało rannych. Wiatr uszkodził ponad 300 budynków. Odbudowa zniszczonego parku Miejskiego zajmie kilkadziesiąt lat. Wichurę mniej lub bardziej odczuł cały Dolny Śląsk.

  Zygmunt Solorz-Żak kupił piłkarski Śląsk Wrocław. Czekamy na efekty.

  Runęły talerze schroniska na Śnieżce. Były symbolem Karkonoszy. Wydawały się niezniszczalne. Na szczęście schronisko jest odbudowywane i będzie takie, jak dawniej.
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   Bromba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 55

   "Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Ogłosił, że nie wystartuje w wyborach na prezydenta Polski. Woli rządzić miastem. Jesteśmy wdzięczni."

   Nie, powinno być "Reszta Polski jest wdzięczna" :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   precz szantażystom

   p (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 42

   Pozwolę się nie zgodzić z pewnym fragmentem.
   "Wszystko przez to, że urzędnicy nie chcieli wypłacić drogowcom nagrody za przyspieszenie prac."
   W tym przypadku akurat IMHO postąpiono słusznie. Nie...rozwiń całość

   Pozwolę się nie zgodzić z pewnym fragmentem.
   "Wszystko przez to, że urzędnicy nie chcieli wypłacić drogowcom nagrody za przyspieszenie prac."
   W tym przypadku akurat IMHO postąpiono słusznie. Nie można ulegać szantażom. Wykonawcy samemu powinno zależeć na wcześniejszym skończeniu prac (patrz: ul. Lotnicza). Poza tym budżet nie jest z gumy. Gdyby urzędnicy wypłacili ponadprogramowe nagrody drogowcom, zabrakło by tych pieniędzy na inną inwestycję.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama