Bobolice: 19-metrowa szopka wewnątrz sanktuarium

  Bobolice: 19-metrowa szopka wewnątrz sanktuarium

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Największą szopkę na Dolnym Śląsku można już podziwiać w sanktuarium w Bobolicach w parafii w Zwróconej, w powiecie ząbkowickim.
  Mieszkańcy pracowali nad jej budową wiele tygodni. To już tradycja w niewielkiej miejscowości, a w prace zaangażowana jest niemal cała wieś.

  Każdy ma swoje zadanie. Kobiety zajmowały się przygotowaniem manekinów, a mężczyźni ustawieniem rusztowań w kościele. A to zadanie nie byle jakie. Szopka ma bowiem 19 metrów wysokości. Cała konstrukcja mieści się we wnętrzu sanktuarium. Są wszystkie postacie, oczywiście ze Świętą Rodziną w centralnym miejscu.

  Pracochłonne było też zbudowanie groty, a przede wszystkim głazów, z których została ułożona. Panie wykonały je ze styropianu, owiniętego materiałem moczonym w kleju. Taki sposób podpowiedzieli pracownicy Opery Wrocławskiej. Mieszkańcy poznali ich trzy lata temu, kiedy po raz pierwszy budowali szopkę o podobnych wymiarach. Wtedy pożyczali z opery część rekwizytów.

  W tym roku pojawił się też nowy element - pięciometrowa palma. Bardzo dużo wysiłku kosztowało również przygotowanie stada owiec, liczącego 35 sztuk. Są też pastuszkowie i zwykli ludzie. Nie zabrakło także egzotycznych zwierząt: wielbłąda i tygrysa.
  Postacie w bobolickiej szopce są naturalnej wielkości
  Szopka to wielka atrakcja, zwłaszcza dla dzieci. Najmłodsi chętnie fotografują się przy naturalnych rozmiarów wielbłądzie. Nad jego wykonaniem pracował proboszcz parafii w Zwróconej, ks. Krzysztof Ziobrowski.

  - Ale gdyby nie pomoc wszystkich mieszkańców, nic by z tej szopki nie wyszło - przyznaje i zaprasza wszystkich na pasterkę. Oczywiście, punktualnie o północy.
  Szopkę można oglądać do 2 lutego. W niedziele i dni świąteczne w godz. 14-16, w pozostałe dni w godz. 16.30-17.30.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama