Betlejemskie Światło Pokoju we Wrocławiu (zdjęcia)

  Betlejemskie Światło Pokoju we Wrocławiu (zdjęcia)

  Barłomiej Knapik, Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Betlejemskie Światło Pokoju we Wrocławiu (zdjęcia)
  1/10
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Nowacki

  - Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni - tłumaczą druhowie z Chorągwi Dolnośląskiej Związku Harcerstwa Polskiego. - My, harcerze, roznosząc betlejemski ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski, pełnimy służbę, ulepszamy świat.

  Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, pokazujemy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa.


  Akcję Betlejemskie Światło Pokoju zainaugurowano w 1986 roku w austriackim Linzu, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących.
  Przed tygodniem polscy harcerze odebrali Światło Pokoju od słowackich skautów.Światło Pokoju austriaccy skauci przywieźli z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem do katedry wiedeńskiej. Stamtąd co roku odbierane jest przez skautów z pobliskich krajów, a następnie przekazywane dalej.

  Przed tygodniem polscy harcerze po raz 19. uroczyście odebrali Światło Pokoju od słowackich skautów w schronisku górskim harcerstwa polskiego na tatrzańskiej Polanie Głodówka. Światło zostanie przekazane nie tylko samorządowcom, ale także prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz trafi do kościołów, urzędów i instytucji. Harcerze rozdają też upominki z okazji rozpoczynającego się 1 stycznia roku stulecia harcerstwa.

  Także w sobotę na wrocławskim Rynku stanęła żywa szopka . Zamieszkały w niej prawdziwe zwierzęta: kozy, barany, kucyki i gęsi. Będzie można je oglądać od aż do 28 grudnia. Obok niej stoi bacówka, wiatrak i scena.

  Na tej ostatniej 23 i 26 grudnia odbędą się występy muzyczne, taneczne i teatralne, związane z Bożym Narodzeniem. 23 grudnia między godz. 16 a 16.30 złożą życzenia wrocławianom ks. arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, bp ewangelicki Ryszard Bogusz i prezydent Rafał Dutkiewicz. Przy szopce już kwestują wolontariusze, zbierając datki na Klinikę Hematologii Dziecięcej. Andrzej Markowski, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej, chciałby przeznaczyć pieniądze na pościel dla dzieci.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama