18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie Światło Pokoju we Wrocławiu (zdjęcia)

Barłomiej Knapik, Magdalena Kozioł
We wrocławskim kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Elżbiety w sobotę wrocławscy harcerze przekazywali samorządowcom i swoim kolegom z całego województwa płomienie z Groty Narodzenia Pańskiego.

- Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni - tłumaczą druhowie z Chorągwi Dolnośląskiej Związku Harcerstwa Polskiego. - My, harcerze, roznosząc betlejemski ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski, pełnimy służbę, ulepszamy świat.

Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, pokazujemy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa.

Akcję Betlejemskie Światło Pokoju zainaugurowano w 1986 roku w austriackim Linzu, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących.

Przed tygodniem polscy harcerze odebrali Światło Pokoju od słowackich skautów.

Światło Pokoju austriaccy skauci przywieźli z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem do katedry wiedeńskiej. Stamtąd co roku odbierane jest przez skautów z pobliskich krajów, a następnie przekazywane dalej.

Przed tygodniem polscy harcerze po raz 19. uroczyście odebrali Światło Pokoju od słowackich skautów w schronisku górskim harcerstwa polskiego na tatrzańskiej Polanie Głodówka. Światło zostanie przekazane nie tylko samorządowcom, ale także prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz trafi do kościołów, urzędów i instytucji. Harcerze rozdają też upominki z okazji rozpoczynającego się 1 stycznia roku stulecia harcerstwa.

Także w sobotę na wrocławskim Rynku stanęła żywa szopka . Zamieszkały w niej prawdziwe zwierzęta: kozy, barany, kucyki i gęsi. Będzie można je oglądać od aż do 28 grudnia. Obok niej stoi bacówka, wiatrak i scena.

Na tej ostatniej 23 i 26 grudnia odbędą się występy muzyczne, taneczne i teatralne, związane z Bożym Narodzeniem. 23 grudnia między godz. 16 a 16.30 złożą życzenia wrocławianom ks. arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, bp ewangelicki Ryszard Bogusz i prezydent Rafał Dutkiewicz. Przy szopce już kwestują wolontariusze, zbierając datki na Klinikę Hematologii Dziecięcej. Andrzej Markowski, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej, chciałby przeznaczyć pieniądze na pościel dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska