Ważne
  Plebiscyt na najlepszego sportowca Dolnego Śląska: Tomasz...

  Plebiscyt na najlepszego sportowca Dolnego Śląska: Tomasz Motyka

  Paweł Pluta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdobywa medale, kończy studia i zamierza się ożenić.
  Tomasz Motyka

  Tomasz Motyka ©Mikołaj Nowacki

  Szermierkę zaczął trenować w trzeciej klasie szkoły podstawowej, pod okiem Adama Medyńskiego, który jest jego trenerem do dziś. Na koncie ma srebrny medal igrzysk w Pekinie w szpadzie w turnieju drużynowym. W 2005 roku zdobył też podwójne złoto (indywidualnie i z drużyną) podczas ME. Sięgnął też po indywidualny brąz ME w 2003 roku. W minionym sezonie zdobył w Turcji brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata w szpadzie. Dodajmy, że po 46 latach to pierwszy medal polskich szpadzistów na MŚ. W kraju jest bezkonkurencyjny. Już po raz piąty wywalczył tytuł mistrza Polski. To rekord w historii polskiej szpady.

  Wrocławianin z urodzenia w przyszłym roku myśli o medalach podczas ME w Lipsku (lipiec) oraz MŚ w Paryżu (listopad). Będzie też walczył o awans do najlepszej szesnastki Pucharu Świata. W nowym roku Tomasz Motyka skończy także studia na wrocławskiej AWF oraz... zamierza zmienić stan cywilny.

  - W karierze pomaga mi rodzina i cała uczelnia: władze, wykładowcy, mój promotor prof. Marek Zatoń - mówi. Na co dzień bardzo interesuje się psychologią i jak sam mówi, w szermierce liczy się przede wszystkim psychika. - Znajomość własnej psychiki pomaga na planszy. Zbyt duże skupienie czy pobudzenie może tak samo zaszkodzić, jak dekoncentracja. Najważniejsze na zawodach to znaleźć złoty środek - mówi Tomasz Motyka.

  W karierze pomaga mu dr Jan Supiński z Zakładu Psychologii AWF Wrocław, a jego fizykoterapeutą jest Aleksander Lewandowski. Oczywiście, aby odnosić sukcesy, potrzeba też sponsorów. Mecenasem reprezentacji polskich szpadzistów, których liderem jest Tomasz Motyka, jest firma Dalkia.
  - Indywidualny sponsor też byłby mile widziany - zgłasza nam nasz szpadzista.

  Na igrzyskach w Pekinie medalu indywidualnie nie zdobył, ale liczy na udany występ na igrzyskach w Londynie w 2012 roku - Szermierz im starszy, tym lepszy, a wtedy będę miał właśnie 31 lat - wyznaje Tomasz Motyka, który w zeszłym roku zajął piąte miejsce w naszym plebiscycie.


  Bilety na bal
  Są jeszcze bilety na Bal Sportowca. Koszt zaproszenia: 200 zł od osoby. Kontakt: Małgorzata Rapak, 71-374-82-35, 0-800-116-231 lub m.rapak@gazeta.wroc.pl. Rezerwacja (do 23 grudnia) jest równoznaczna z wpłatą na konto: BRE BANK S.A. 12 1140 1140 0000 5594 7300 1001 (z dopiskiem Bal Sportowca).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo