KGHM chce zrezygnować z usług zewnętrznych spółek

  KGHM chce zrezygnować z usług zewnętrznych spółek

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  KGHM będzie rezygnował z usług zewnętrznych spółek, które 10 lat temu w wyniku restrukturyzacji przejęły serwisowanie i naprawy maszyn w kopalniach.
  Licząc koszty, zarząd uznał, że współpraca jest nieefektywna. Zamierza odbudować własne służby warsztatowe.

  - Mam gorzką satysfakcję, bo to samo mówiliśmy od lat - komentuje Józef Czyczerski, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność". Według niego, ze szkodą dla załogi i firmy wyhodowano patologiczny układ, na którym zarabiała grupa cwaniaków.

  Część firm, które przejęły obsługę warsztatów na dole, założyli emerytowani pracownicy dozoru kopalnianego. Inne jako prezesów i dyrektorów pozatrudniały byłych nadsztygarów i głównych inżynierów, licząc na ich znajomości w KGHM.

  Kontakty procentują.
  Dzięki nim prywatna firma może pasożytować na Polskiej Miedzi, np. korzystając za darmo z usług kopalnianego spawacza lub innego fachowca. Pracownicy dozoru starają się dobrze żyć z szefami obcych spółek, wiedząc, że w przyszłości będą mogli sobie u nich dorobić do emerytury. Solidarność sugeruje wprost, że te wzajemne zależności mogą mieć charakter korupcyjny.

  - W kopalniach jest mnóstwo zewnętrznych firm. Oblepiają KGHM tak, jak skorupiaki rafę koralową - twierdzi Józef Czyczerski. - Niektóre są niezbędne, bo pewnych rzeczy sami nie bylibyśmy w stanie zrobić. Ale zewnętrzna obsługa warsztatów mechanicznych, to nieporozumienie.

  Do 2011 r KGHM chce odtworzyć częściowo komory naprawcze wraz z kadrą w Zakładach Górniczych Rudna, gdzie stosunek ilości pracowników do ilości serwisantów był najmniej korzystny. Będzie praca, głównie dla mechaników. Dyrektor kopalni Piotr Walczak wystąpił o zatrudnienie 90 osób. Jak informuje Anna Osadczuk, rzeczniczka prasowa spółki, zarząd KGHM wyraził zgodę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama