Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Multimedialne "Uff..." - wystawa Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

Marta Wróbel
Alicja Żebrowska ("Dziwne stany istnienia") prowokuje do dyskusji o kobiecości
Alicja Żebrowska ("Dziwne stany istnienia") prowokuje do dyskusji o kobiecości Materiały promocyjne Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
W czwartek wernisaż wystawy prac artystów eksperymentujących z nowymi mediami.

Czwarta odsłona prezentacji dzieł z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych nazywa się "Uff...".

Jednak podczas czwartkowego wernisażu wystawy w Muzeum Architektury we Wrocławiu nikt nie powinien wzdychać ze znużenia, a raczej z zachwytu.

Zdjęcia, instalacje i prezentacje multimedialne siedemnastu artystów, którzy poruszają się w szeroko rozumianym foto-medialnym nurcie sztuki, w tym takich uznanych, jak Piotr Wyrzykowski i Zygmunt Rytka, trafiły do zbiorów dolnośląskiej Zachęty w minionym roku.

Od piątku będzie można je oglądać na wrocławskiej ekspozycji, a w przyszłym roku prawdopodobnie w bunkrze przy ul. Strzegomskiej, gdzie swoją tymczasową siedzibę będzie mieć Muzeum Współczesne Wrocław.

- Tytuł wystawy "Uff..." nawiązuje do stereotypowego podejścia do ekspansji nowych mediów w sztuce. Dwie litery "f" wskazują na to, że ten nurt niektórzy wciąż widzą w tzw. offie. A trzy kropki mówią o tym, że ta sztuka poszła już przecież o krok dalej - tłumaczy Sylwia Świsłocka-Karwot, która obok Andrzeja P. Batora (wykłada m.in. na Wydziale Grafiki wrocławskiej ASP, jest także artystą multimedialnym, którego prace są pokazywane na ekspozycji) jest kuratorką ekspozycji.

Większość artystów, których prace zobaczymy, już dawno weszła do mainstreamu sztuki

Jak Zygmunt Rytka, który wywodzi się z tradycji neoawangardowej, a od lat siedemdziesiątych wytrwale bada rzeczywistość, m.in. przy pomocy aparatu fotograficznego i kamery wideo, szczególnie koncentrując się na żywiołach i naturze. Na ekspozycji pokaże w "przestrzeni neuronowo-optycznej" fotografie natury, zrobione przez szkło powiększające.

Zobaczymy także prace lubiącego kontrowersje i niestroniącego od politycznych komentarzy performera i artysty multimedialnego Piotra Wyrzykowskiego (jego wystawę można było rok temu oglądać w Centrum Sztuki WRO).

Tym razem Wyrzykowski pokaże "Comunnostalgie II", instalację złożoną z lightboxów, czyli podświetlanych plakatów z piramidami złożonymi z ciał atletów w klimacie siermiężnej estetyki ZSRR. Podczas ich oglądania posłuchamy z głośników tekstów Włodzimierza Majakowskiego.

Warto też zwrócić uwagę na prace "Dziwne stany istnienia" m.in. performerki, autorki filmów wideo i wideoinstalacji Alicji Żebrowskiej. Artystka zadaje w nich pytania o istotę płci w nieco odhumanizowanej rzeczywistości na białym tle.

Inni artyści, których prace będzie można zobaczyć w Muzeum Architektury, to m.in. Zofia Kulik czy Jiři Kovanda.

"Uff..." IV wystawa Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5). Ekspozycja czynna jest do 31 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska