Uciekinierzy szukają miejsca do życia

  Uciekinierzy szukają miejsca do życia

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Ernestem Zienkiewiczem, szefem polskiego Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.
  Jak traktować to, co wydarzyło się na dworcu w Zgorzelcu: protest zrozpaczonych ludzi, którym dzieje się krzywda, ekstremalne roszczenia grupki niezadowolonych, próbę wymuszenia?

  Bardzo dobre pytanie, ale nie mogę na nie teraz odpowiedzieć. W czwartek odbędzie się spotkanie organizowane przez Urząd ds. Cudzoziemców, weźmiemy w nim udział my, będą też osoby, które uczestniczyły w tym proteście, i z tego, co wiem, już zostały zawrócone z granicy. Mam nadzieję, że po tym spotkaniu będziemy mieli więcej informacji na temat przyczyn tego zajścia.

  Z danych Fundacji Helsińskiej wynika, że warunki bytowe w polskich ośrodkach dla uchodźców nie są złe, a sytuacja uchodźców w Polsce należy do lepszych w Europie.

  My też odwiedzamy regularnie ośrodki i oczywiście są miejsca lepsze i są gorsze. Warunki, w jakich żyją uchodźcy, zawsze mogłyby być lepsze, choć w naszej ocenie ośrodki spełniają minimalne wymagania stawiane takim miejscom w Unii Europejskiej. Jednak, naszym zdaniem, rzeczywiście w Polsce pod tym względem nie jest jakoś szczególnie dramatycznie.

  Jaki procent uchodźców docierających do Polski wybiera ją jako kraj docelowy, a nie tranzytowy? Ilu z nich decyduje się zacząć tu normalne życie, tak jak robili to w latach 80. Polacy w Niemczech, Austrii, we Włoszech czy w Australii?
  Polska od ponad 20 lat przyjmuje uchodźców. Do tej pory bez konfliktów.
  Można oceniać jedynie, że znaczny procent osób, które uzyskują ochronę w Polsce, czy to w formie statusu uchodźcy, czy ochrony uzupełniającej, decyduje się na rozpoczęcie programów integracyjnych. Te programy trwają około roku i w tym czasie rzeczywiście można stwierdzić, ile osób bierze w nich udział. Potem jednak pojawia się problem. Po zakończeniu programu integracyjnego osoby te nie są rejestrowane i nie wiadomo, ile z nich decyduje się zostać w Polsce, a ile wyjeżdża dalej na Zachód.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uchodzcy

   J.Skorwid (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

   Dlaczego więc robi sie trudnosci w otrzymaniu azylu politycznego uchdzcom
   z terenow objetych wojną i ktorym grożą przesladowania.Nie mozna deportowac tych ludzi tylko dlatego że znalezli sie w...rozwiń całość

   Dlaczego więc robi sie trudnosci w otrzymaniu azylu politycznego uchdzcom
   z terenow objetych wojną i ktorym grożą przesladowania.Nie mozna deportowac tych ludzi tylko dlatego że znalezli sie w Polsce nielegalnie.
   Polacy przekraczali granice czesko-austriacka ryzykując życie i bez problemów otrzymywali azyl w Austrii. W Austri i we Włoszech w obozach dla uchodzców przebywalo tysiące uchdzców z Europy Wschodniej i większość emigrowała dzlej. Janusz Skorwid były uchodzca polityczny.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama