Lubin nagrodził opozycjonistę

  Lubin nagrodził opozycjonistę

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Edward Wóltański jest tegorocznym laureatem Nagrody Miasta Lubina.
  - To człowiek wyjątkowy, z olbrzymim doświadczeniem. Ma wiedzę o Lubinie i regionie zagłębia miedziowego, które pochodzą z wieloletniej działalności politycznej, społecznej i charytatywnej - mówił Wiesław Pawłowski, emerytowany górnik, który zgłosił kandydaturę Wóltańskiego.

  Nagrodzony cieszy się z wyróżnienia.
  - Każdy liczy na zrozumienie swych działań - mówi. - Może do niektórych trafiły moje poglądy, które część ludzi uważa za ekstremalne.
  Pieniądze z nagrody (12 tys. zł) Wóltański przeznaczy na podreperowanie zdrowia.

  Do Lubina trafił w 1974 r., gdy został zatrudniony jako plastyk w ZG Rudna. W stanie wojennym w jego pracowni plastycznej spotykała się opozycja, drukowano tam ulotki.
  13 grudnia Wóltański współorganizował komitet strajkowy. Działał w podziemiu, współtworzył Solidarność Walczącą. Nieraz był zatrzymywany i internowany. Zajmował się pomocą rodzinom represjonowanych przez Służbę Bezpieczeństwa. Walczy o jednomandatowe okręgi wyborcze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama