Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czechom kolektory się opłacają, a nam nie

Adam Biały
W 2020 roku 15 proc. energii elektrycznej produkować będziemy ze źródeł odnawialnych. Takie zobowiązanie nakłada na Polskę unijny pakiet klimatyczno-energetyczny.

W grę wchodzi energetyka wiatrowa, wodna, geotermalna i słoneczna, a także pochodząca z biomasy. Warto przyjrzeć się rozwiązaniom wprowadzanym przez naszych południowych sąsiadów. Czesi postawili na solary.

Na rynku ogniw fotowoltaicznych w Republice Czeskiej zapanował boom.
- Montaż paneli słonecznych oferuje już blisko 1000 czeskich firm. Łączna powierzchnia zamontowanych solarów zbliża się do 200 tys. mkw. - mówi Michal Jalovecký ze spółki ES, budującej domy na rynkach czeskim, polskim i słowackim. Wszystko za sprawą przepisów, nakazujących operatorom sieci energetycznych skupowanie energii elektrycznej wyprodukowanej z energii słonecznej.

Każdy, kto zamontuje na dachu solary, będzie mieć prąd za grosze. Odpowiednio wykonana instalacja przynosi zysk na czysto. Umowy podpisywane są na 20 lat. Jak wyliczają czescy fachowcy, koszt montażu baterii słonecznych może - w przypadku domu jednorodzinnego - zwrócić się już po 8 latach. Przez kolejne 12 lat ogniwa fotowoltaiczne będą zarabiać.

Na rynku ogniw fotowoltaicznych w Republice Czeskiej zapanował boom.

Dotyczy to wyłącznie drobnych producentów energii (na własny użytek), wytwarzających nie więcej niż 5 kWp (odpowiednik 38-40 paneli). Tacy dostawcy prądu nie obciążają nadmiernie sieci przesyłowych. Większe farmy słoneczne objęte zostały dodatkowymi regulacjami.

Ale i u nas coś się będzie w tej dziedzinie działo. Pod koniec 2010 roku w Polsce zapowiadane jest uruchomienie nowego, taniego produktu bankowego na zakup kolektorów słonecznych.
Wkład Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidziany został na poziomie około 30 proc. Kredyt dostępny ma być w całej sieci banków. Już dzisiaj prorokuje mu się powodzenie podobne do programu "Rodzina na swoim", z którego w 2009 roku skorzystały tysiące osób.

Nie wiadomo na razie, czy obejmował będzie baterie słoneczne (przetwarzające energię słoneczną na prąd), czy tylko kolektory (przetwarzające energię słoneczną na energię cieplną).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska